ČEZ plánuje otestovat šest amerických palivových souborů na prvním bloku temelínské elektrárny. Jedná se o krok k diverzifikaci dodavatele paliva. Ruský TVEL je prozatím jediným dodavatelem temelínské i dukovanské elektrárny.

jaderná energie - ČEZ testuje americké palivo na prvním temelínském bloku - Zprávy (Temelin 1 and 2 CEZ) 1
První a druhý blok temelínské elektrárny (Zdroj: ČEZ)

Celkový výkon našich jaderných elektráren je nyní 3924 MW elektrických. Zajišťují přibližně 1/3 výroby elektřiny v zemi, ale očekává se, že zastoupení jádra se do roku 2040 zvýší na 46 až 58 %.

Mluvčí jaderné elektrárny Temelín, Marek Sviták, sdělil: „Použití šesti ze 163 palivových souborů je povoleno státním úřadem pro jadernou bezpečnost, což znamená, že palivo splňuje naši legislativu.“

„Nejedná se o změnu dodavatele paliva,“ dodal. „Důvod pro zavezení 6 amerických palivových souborů je ten, že chceme mít licenci pro palivo dvou dodavatelů. Je to důležité pro nezávislost a zabezpečení energie.“

ČEZ bude brzy používat druhou modifikaci palivových souborů TVEL (TVSA-T mod2) na druhém bloku jaderné elektrárny Temelín. Toto palivo bude v České republice použito poprvé.

ČEZ je také jednou ze 4 společností zapojených do projektu vytvořeného v roce 2012, a který má za úkol dosáhnout nulové míry selhání palivových souborů. Dalšími společnostmi jsou TVEL, kozlodujská elektrárna v Bulharsku a ukrajinská elektrárna, provozovaná Energoatomem. Projekt hodnotí proces návrhu, výroby i provozu jaderného paliva. Snaží se hledat způsoby identifikace možného selhání jaderného paliva použitého v reaktorech VVER-1000.

Zdroj: world-nuclear-news.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..