Elektrárenská společnost Chugoku Electric Power Company zahájila regulační proces, který umožní  spuštění třetího bloku elektrárny Shimane, podáním žádosti japonskému dozornému úřadu NRA. Žádost se týká přezkoumání a zhodnocení shody s revidovanými japonskými bezpečnostními normami. Výstavba pokročilého varného reaktoru ABWR s elektrickým výkonem 1373 MW se blíží do finále.

jaderná energie - Bezpečnostní kontrola pro první nový reaktor v Japonsku po Fukušimě - JE Fukušima (Shimane unit 3 Chugoku) 1
Třetí blok jaderné elektrárny Shimane (pokročilý varný reaktor – ABWR). (Zdroj: world-nuclear-news.org)

 

Výstavba třetího bloku elektrárny Shimane v japonské prefektuře Shimane začala v prosinci 2005. V lednu 2011, měsíc před fukušimskou nehodou, oznámila společnost Chugoku, že zavážení paliva a provoz reaktoru bude odložen o 3 měsíce z března 2011 na červen 2011. Toto zpoždění bylo zapříčiněno poruchou na systému řízení regulačních tyčí. Komerční provoz byl také odložen a to z prosince 2011 na březen 2012.

Poté, co jaderný dozor NRA schválil návrh antiseismických systémů v druhém bloku elektrárny Shimane, Chugoku oznámila, že se nyní přesune veškerá pozornost ke spouštění třetího bloku.

Podle revidovaných japonských předpisů je třeba, aby provozovatelé jaderných elektráren požádali o schválení v těchto případech:

  • změny v reaktorových systémech,
  • výstavba zařízení, posilujících kondici jaderné elektrárny,
  • provádění bezpečnostních kontrol k zajištění nových bezpečnostních norem kladených na jednotlivé systémy.

Na provozovatele je přitom také kladen požadavek, aby do pěti let od schválení programu NRA prováděli úpravy, zvyšující bezpečnost elektrárny.

V květnu zažádala Chugoku vládu prefektury Shimane a radnici města Matsue o povolení NRA k provedení bezpečnostní prohlídky třetího bloku elektrárny Shimane.

Získání těchto souhlasů oznámila Chugoku 9. srpna. Ihned 10. srpna Chugoku zažádala o schvalovací proces NRA a odstartovala tak další fázi uvádění do provozu třetího bloku elektrárny Shimane.

Chugoku se tak stala druhou japonskou společností, která zažádala NRA o spouštěcí proces jaderné elektrárny po fukušimské nehodě. První byla japonská elektrárenská společnost Electric Power Development Corp (J-Power), která zažádala NRA o schvalovací proces v prosinci 2014. Jednalo se o první blok elektrárny Ohma, rovněž pokročilého varného reaktoru ABWR, postaveného v prefektuře Aomori. Oproti prvnímu bloku elektrárny Ohma má třetí blok elektrárny Shimane navíc jedno prvenství, a sice, jedná se o první nový jaderný reaktor spouštěný v Japonsku po fukušimské nehodě.

Zdroj: world-nuclear-news.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..