Od zastavení výstavby americké jaderné elektrárny Bellefonte uběhlo 30 let. Společnost Nuclear Development LLC však 30. července prezentovala své plány na její dokončení. Informoval o tom na svém webu americký energetický časopis Power.

jaderná energie - Americká jaderná elektrárna Bellefonte má být dokončena - Nové bloky ve světě (bellefont hero B7J0148 1024) 1
Jaderná elektrárna Bellefonte se dvěma tlakovodními reaktory o výkonu 1260 MW od společnosti Babcock&Wilcox. (Zdroj: TVA.gov)

Během konference pořádané v pondělí v Hollywoodu diskutovali o strategii dokončení jaderné elektrárny Bellefonte představitelé společnosti Nuclear Development LLC a americké vlády. Shodli se na tom, že plánují v projektu pokračovat. Definitivní rozhodnutí musí padnout nejpozději v listopadu, což požadují podmínky prodeje elektrárny v aukci z roku 2016.

Společnost Tennessee Valley Authority (TVA) začala stavět elektrárnu v roce 1974, ale v roce 1988 padlo rozhodnutí, že elektrárna není potřeba z důvodu klesající spotřeby elektřiny. V lokalitě v té době již byla většina prací hotová: byly postaveny reaktorové budovy, chladicí věže, vodohospodářské stavby, transformátorovny, kancelářské budovy, parkoviště, heliport a železniční vlečka.

V roce 2010 společnost TVA oznámila, že dokončí první ze dvou 1260MW reaktorů, což ji přijde na 248 milionů dolarů. Avšak projekt byl v roce 2013 odložen na neurčito a o tři roky později byla elektrárna dána k prodeji. V listopadu 2016 ji koupila investiční skupina Nuclear Development LLC za 111 milionů dolarů.

„Po mnoho let jsem spojen s regionem Tennessee Valley a investuji miliardy dolarů v tomto regionu, který předhání zbytek Spojených států v tempu vytváření nových pracovních míst a hospodářského růstu. Je mi velkým potěšením, že mohu oznámit, že tým zkušených jaderných inženýrů projekt elektrárny Bellefonte převezme a dovede jej k dlouho očekávanému dokončení,“ řekl v pondělí Franklin L. Haney stojící v čele skupiny Nuclear Development.

Haney použije daňové odpočty, které zlepší ekonomickou návratnost projektu. K dokončení elektrárny si najal kanadskou společnost SNC-Lavalin. Při celkových nákladech 12 miliard dolarů půjde o největší soukromý investiční projekt v historii Alabamy.

Prezident společnosti SNC-Lavalin Preston Swafford řekl na pondělní konferenci: „Devadesát pět procent prací již bylo provedeno. Dokonce je v elektrárně i jaderné palivo, které bylo připraveno k zavezení do reaktoru. Zkontrolovali jsme stavební konstrukce a systémy elektrárny a shledali jsme, že je nutné ji dokončit, tak jak byla původně schválena a použít i většinu schváleného vybavení.“ Dodal, že zhruba 20 % systémů elektrárny bude nutné modernizovat, aby splňovaly současné normy jaderné energetiky.

Představitele alabamské vlády naděje na dokončení elektrárny potěšila. Viceprezidentka úřadu Jackson County Economic Development Authority Sheila Shepard v pondělí řekla: „Od odkoupení elektrárny Bellefonte před dvěma roky, dosáhla společnost Nuclear Development LLC velkého pokroku. Sestavila investiční tým, přišla s obchodním plánem a získala všechny nezbytné daňové odpočty schválené pro jaderné elektrárny.“

Zdroj: Powermag.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..