Pátek, 30 října
Shadow

Americká jaderná elektrárna Bellefonte má být dokončena

Od zastavení výstavby americké jaderné elektrárny Bellefonte uběhlo 30 let. Společnost Nuclear Development LLC však 30. července prezentovala své plány na její dokončení. Informoval o tom na svém webu americký energetický časopis Power.

Jaderná elektrárna Bellefonte se dvěma tlakovodními reaktory o výkonu 1260 MW od společnosti Babcock&Wilcox. (Zdroj: TVA.gov)

Během konference pořádané v pondělí v Hollywoodu diskutovali o strategii dokončení jaderné elektrárny Bellefonte představitelé společnosti Nuclear Development LLC a americké vlády. Shodli se na tom, že plánují v projektu pokračovat. Definitivní rozhodnutí musí padnout nejpozději v listopadu, což požadují podmínky prodeje elektrárny v aukci z roku 2016.

Společnost Tennessee Valley Authority (TVA) začala stavět elektrárnu v roce 1974, ale v roce 1988 padlo rozhodnutí, že elektrárna není potřeba z důvodu klesající spotřeby elektřiny. V lokalitě v té době již byla většina prací hotová: byly postaveny reaktorové budovy, chladicí věže, vodohospodářské stavby, transformátorovny, kancelářské budovy, parkoviště, heliport a železniční vlečka.

V roce 2010 společnost TVA oznámila, že dokončí první ze dvou 1260MW reaktorů, což ji přijde na 248 milionů dolarů. Avšak projekt byl v roce 2013 odložen na neurčito a o tři roky později byla elektrárna dána k prodeji. V listopadu 2016 ji koupila investiční skupina Nuclear Development LLC za 111 milionů dolarů.

„Po mnoho let jsem spojen s regionem Tennessee Valley a investuji miliardy dolarů v tomto regionu, který předhání zbytek Spojených států v tempu vytváření nových pracovních míst a hospodářského růstu. Je mi velkým potěšením, že mohu oznámit, že tým zkušených jaderných inženýrů projekt elektrárny Bellefonte převezme a dovede jej k dlouho očekávanému dokončení,“ řekl v pondělí Franklin L. Haney stojící v čele skupiny Nuclear Development.

Haney použije daňové odpočty, které zlepší ekonomickou návratnost projektu. K dokončení elektrárny si najal kanadskou společnost SNC-Lavalin. Při celkových nákladech 12 miliard dolarů půjde o největší soukromý investiční projekt v historii Alabamy.

Prezident společnosti SNC-Lavalin Preston Swafford řekl na pondělní konferenci: „Devadesát pět procent prací již bylo provedeno. Dokonce je v elektrárně i jaderné palivo, které bylo připraveno k zavezení do reaktoru. Zkontrolovali jsme stavební konstrukce a systémy elektrárny a shledali jsme, že je nutné ji dokončit, tak jak byla původně schválena a použít i většinu schváleného vybavení.“ Dodal, že zhruba 20 % systémů elektrárny bude nutné modernizovat, aby splňovaly současné normy jaderné energetiky.

Představitele alabamské vlády naděje na dokončení elektrárny potěšila. Viceprezidentka úřadu Jackson County Economic Development Authority Sheila Shepard v pondělí řekla: „Od odkoupení elektrárny Bellefonte před dvěma roky, dosáhla společnost Nuclear Development LLC velkého pokroku. Sestavila investiční tým, přišla s obchodním plánem a získala všechny nezbytné daňové odpočty schválené pro jaderné elektrárny.“

Zdroj: Powermag.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..