Závěry, které byly získány při provádění stress testů v Ostrověcké jaderné elektrárně v Bělorusku, budou zohledněny v procesu vydávání provozního povolení pro tuto elektrárnu. Běloruské státní tiskové kanceláři BELTA to oznámila 10. července Julianna Krjuková, vedoucí oddělení pro organizaci vědeckých a technických činností regulačního úřadu Gosatomnadzor.

jaderná energie - Závěry stress testů Ostrověcké JE budou zohledněny při udělování provozního povolení - Nové bloky ve světě (f4a91c8e280d7203fc04459c0567c68a) 1
Výstavba Ostrověcké JE. (Zdroj: Ostrovec.by)

„Jaderná elektrárna se na Gosatomnadzor obrátila se žádostí o udělení provozního povolení v říjnu 2017. V současnosti probíhá hodnocení bezpečnostní dokumentace. Závěry a doporučení získané během stress testů nám pomohou vydat kvalitní a podložené rozhodnutí,“ řekla Krjuková.  Doporučení vyplývající ze stress testů byly zahrnuty do požadavků používaných při hodnocení bezpečnostní dokumentace běloruské jaderné elektrárny.

Evropští odborníci, které do Ostrověcké elektrárny vyslala evropská skupina zástupců evropských dozorů nad jadernou bezpečností ENSREG, provedli partnerskou kontrolu stress testů. Vzešla z ní zpráva obsahující doporučení pro provozovatele a příklady dobré praxe. K silným stránkám evropští odborníci řadí pasivní systémy, obsažené v projektu, a čtyři bariéry hloubkové ochrany. Pozitivně hodnotili také plnorozsahový trenažer pro výcvik elektrárenského personálu, který umožňuje simulovat průběh těžkých havárií, a úroveň výcviku požární jednotky. Vyzdvihli také úzkou spolupráci s veřejností, výzkumnými a vývojovými ústavy a projektanty.

Bělorusko se v roce 2016 dobrovolně rozhodlo podstoupit stress testy podle specifikace organizace ENSREG. Závěry těchto testů byly v roce 2017 předány Evropské komisi a veřejně publikovány na internetu. Jejich základním poselstvím je to, že Ostrověcká jaderná elektrárna obstojí i v případě mimořádné události podobné té, k níž došlo v roce 2011 v japonské Fukušimě.

Během provádění partnerské kontroly stress testů dorazila do Běloruska v březnu 2018 skupina 17 evropských odborníků, kteří působí v jednotlivých dozorných orgánech nad jadernou bezpečností. Patřili do ní také představitelé Evropské komise a se statutem pozorovatele i zástupci Mezinárodní agentury pro atomovou energii, Ruska a Íránu. Závěrečná zpráva z partnerské kontroly se nese, podle Krjukovové, v pozitivním duchu. Obsahuje jak případy dobré praxe, tak místa, kde je možné dosáhnout zlepšení bezpečnosti.

Ostrověcká jaderná elektrárna se staví podle ruského typového projektu AES-2006. Má dva bloky typu VVER-1200 patřící do generace III+. S uvedením prvního bloku do provozu se počítá v roce 2019 a druhého o rok později.

Zdroj: Belta.by

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..