Zavážení paliva do ruské první komerční plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov započalo v Murmanském přístavu na severu Ruska, sdělila státní ruská korporace Rosatom.

jaderná energie - Zavážení paliva do reaktoru první komerční plovoucí elektrárny začalo - Jádro na moři (floating npp rusia may 2018.jpg) 1
Plovoucí elektrárna Akademik Lomonosov (zdroj: nucnet.org)

V dubnu letošního roku byl Akademik Lomonosov přepraven z petrohradských loděnic do Murmansku. Během této přepravy nebylo na palubě jaderné palivo, které je zaváženo až v Murmanských loděnicích. Po provedení zkoušek bude elektrárna převezena do arktického přístavu Pevek na Čukotce. Přeprava do přístavu Pevek proběhne v létě roku 2019 a uvedení do komerčního provozu na podzim 2019.
Akademik Lomonosov je jedinou plovoucí komerční jadernou elektrárnou na světě, a bude prvním plavidlem z navržené flotily plovoucích elektráren s malým tlakovodním reaktorem, poskytujícím energii, teplo či možnost odsolovat mořskou vodu. Tento systém je primárně určen do odlehlých oblastí Ruska.

Akademik Lomonosov bude první plovoucí elektrárnou od nasazení modelu MH-1A, jinak známého jako Sturgis. Tento model byl v provozu od roku 1967, kdy byl dovlečen do oblastí Panamského průplavu, a dodával 10 MW elektrických od října 1968 až do roku 1975.

Lomonosov je plavidlo vážící 21 000 tun a na palubě má dva tlakovodní reaktory KLT-40S, generující společně až 70 MW elektrických. Tento výkon by byl dostatečný pro zásobování města až s 200 000 obyvateli.

Rosatom sdělil, že Akademik Lomonosov nahradí dosluhující Bilibinskou elektrárnu na Čukotce. Podle Rosatomu pokrývá tato elektrárna 80 % spotřeby regionu.

Permanentní odstavení prvního bloku Bilibinské elektrárny je naplánováno na přelom let 2018 a 2019. Zbylé tři bloky budou odstaveny v prosinci 2021, dodal Rosatom.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..