V pondělí byl rozhodnutím turecké vlády v souladu s tureckým atomovým zákonem založen nový úřad pro jaderný dozor Nuclear Regulation Board (NDK). Byly na něj převedeny pravomoci v oblasti dozoru nad jadernou bezpečností a nad radiační kontrolou. Píše o tom turecký deník Hürriyet.

jaderná energie - V Turecku vznikl nový úřad pro dozor nad jadernou bezpečností - Nové bloky ve světě (staveniste 09 11 2015 03 akkunpp) 1
Stavební práce v lokalitě Akkuyu. (Zdroj: Akkunnp.com)

NDK je státní právnickou osobou a z pohledu legislativy a rozpočtu je zcela nezávislý. Pět členů jeho vedení bude jmenováno prezidentem během dvou měsíců. Nový úřad bude sídlit v Ankaře a má zaměstnávat 200 úředníků a 120 odborníků v oblasti jádra a techniky.

Dále bude založena akciová společnost Nükleer Teknik Destek Anonim Şirketi (NÜTED), která bude novému úřadu poskytovat technickou pomoc při provádění analýz, konzultací, inspekcí a výcviku. NDK bude v této společnosti držet 51% podíl.

V Turecku již od 50. let min. stol. působí úřad TAEK, který bude s NDK sdílet některé správní orgány.

Podle atomového zákona budou provozovatelé jaderných elektráren odvádět 0,15 dolarů za každou kWh elektřiny vyrobenou v jaderných elektrárnách na účet pokrývající nakládání s radioaktivními odpady. Zvlášť bude vypočítána částka, která poslouží na vyřazení jaderných elektráren z provozu.

Turecko plánuje postavit v blízké době celkem tři jaderné elektrárny: Akkuyu v provincii Mersin na jihu země se čtyřmi bloky typu VVER-1200, Sinop na severu země s reaktory Atmea-1 a další elektrárnu na severozápadě země.

Zdroj: Hürriyet

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..