První jaderná elektrárna v Uzbekistánu se má začít stavět v roce 2028. Uzbecký prezident Šavkat Mirzijojev to řekl během úterní porady věnované organizačním a technickým otázkám zavádění jaderné energetiky v zemi. Oznámila to tisková služba prezidenta.

jaderná energie - Uzbekistán chce začít stavět svou první JE v roce 2028 - Nové bloky ve světě (16911185449 abb914e029 o) 1
Řez blokem VVER-1200 leningradského typu. (Zdroj: Rosatom)

V současnosti dosahuje spotřeba elektřiny v Uzbekistánu 69 TWh ročně, z čehož téměř 85 % pokrývá zemní plyn a uhlí. Zbytek připadá na vodní elektrárny. Ročně se tak spaluje 16,5 miliardy kubíků zemního plynu, 86 tisíc tun mazutu a 2,3 milionu tun uhlí. Z důvodu růstu hospodářství, počtu obyvatel a životní úrovně lze očekávat, že spotřeba v příštích letech výrazně poroste. „Pokud budeme v energetice používat zemní plyn a uhlí, za určitou dobu nám jejich zásoby dojdou. To by bylo neodpustitelnou chybou, a dokonce zločinem vůči budoucím generacím,“ řekl Mirzijojev.

Z těchto důvodů začal Uzbekistán svou energetiku diverzifikovat o jaderné elektrárny. Dohoda o výstavbě první jaderné elektrárny v zemi byla podepsána s ruským Rosatomem. Půjde o dvoublokovou elektrárnu s reaktory VVER-1200 a její výstavba má podle plánů začít v roce 2028. Díky ní bude ročně ušetřeno 3,7 miliardy kubíků zemního plynu. Tento plyn bude možné zpracovávat na petrochemické produkty s vyšší přidanou hodnotou nebo jej vyvážet bez zpracování. Druhý případ by do státní kasy přinášel ročně 550 až 600 milionů dolarů (zhruba 12 až 13 miliard korun). S tím je spojen i pokles emisí skleníkových plynů, který se odhaduje na 3 miliony tun ročně.

Během jednání byly hodnoceny organizační a technické otázky spojené s výstavbou, provozem a bezpečností jaderné elektrárny. Prezident nařídil, aby se odpovědné orgány zaměřily na přenos zkušeností s výstavbou podobných objektů z rozvinutých zemí. Soustředit se mají nejen na technickou stránku, ale i na oblasti legislativy a geologických průzkumů. Byl také stanoven plán jednotlivých kroků realizace projektu a kontroly efektivity činností.

Zdroj: Kun.uz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..