Westinghouse sdělil, že třetí blok jaderné elektrárny Južnoukrajinská na jihu země je prvním blokem, který je nově kompletně provozován s americkým palivem.

jaderná energie - Ukrajinský reaktor používá poprvé celou vsázku neruského paliva - Zprávy (sunpp) 1
Južnoukrajinská jaderná elektrárna (zdroj: Sunpp.mk.ua)

„Westinghouse se stal dodavatelem paliva na Ukrajině v roce 2005, kdy byly první testovací palivové soubory dodány do třetího bloku Južnoukrajinské jaderné elektrárny,“ sdělil Aziz Dag, vice-prezident a vedoucí ředitel severoevropské pobočky společnosti Westinghouse. „Jsme hrdí na pokračování podpory palivového cyklu na Ukrajině, které zvyšuje tamější diverzitu zdrojů energie. Společným úsilím se nám povedlo zavézt celou zónu reaktoru VVER-1000 naším palivem a poskytnout tak našemu zákazníku, Energoatomu, nový typ jaderného paliva.“

Podle mezinárodní agentury pro atomovou energii pokrývaly jaderné elektrárny v roce 2017 na Ukrajině 55 % tamější spotřeby. Díky tomu se Ukrajina umístila na čtvrtém místě v žebříčku zemí, které nejvíce využívají jadernou energetiku. Nyní Westinghouse dodává své palivo do šesti z patnácti jaderných energetických reaktorů (do většiny jen částečně), provozovaných na Ukrajině.

Na začátku roku 2021 by měl počet ukrajinských reaktorů podporovaných Westinghousem vzrůst na sedm. Ukrajina dříve kupovala většinu jaderného paliva z Ruska, ale v roce 2014 rozšířila svoji dohodu s Westinghousem. Dohoda je součástí velkého projektu, který má za cíl zbavit Ukrajinu závislosti na palivu z Ruska.

„Westinghouse podnikl během několika posledních let důležité investice s cílem zvýšit podporu dodávek paliva pro společnost Energoatom,“ informoval Michele DeWitt, starší vice-prezident oddělení jaderného paliva. „Máme specializované výrobní linky na palivo pro reaktory VVER-1000 a jsme připraveni dodávat palivo v případě dalšího rozšíření smlouvy.“

Jaderné palivo dodané Westinghousem, bylo vyrobené ve výrobním závodě ve Västerås ve Švédsku.

Južnoukrajinská jaderná elektrárna je provozována státní společností Energoatom. Elektřinu v ní vyrábí 3 tlakovodní reaktory VVER-1000, přičemž každý dodává do rozvodné sítě výkon 950 MW elektrických.

Třetí blok elektrárny přešel do komerčního provozu v roce 1987. Energoatom se nyní připravuje na prodloužení provozu tohoto bloku na dalších 10 až 40 let provozu.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

1 Comment

    Aha. Je dobré vidět, kdo konkrétně vydělává na kofliktu Ruska s Ukrajinou.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..