Ukrajina disponuje celkem čtyřmi jadernými elektrárnami s celkovým výkonem 13819 MW elektrických. Mezi ně patří také nejseverněji v zemi položená elektrárna Rovenská, též známá jako Rivněnská. V této elektrárně jsou provozovány 4 bloky, přičemž původně plánovaných bylo 5. Výstavba posledního bloku VVER-1000 byla však zrušena. Nyní získal třetí blok (VVER-1000) této elektrárny povolení k dalšímu provozu.

jaderná energie - Ukrajinský dozorný orgán schválil 20leté prodloužení licence třetího bloku Rovenské JE - Ve světě (Rovno plant 460 Energoatom) 1
Rovenská jaderná elektrárna (zdroj: Energoatom)

Státní jaderný dozorný orgán Ukrajiny (SNRC) sdělil, že třetí blok Rovenské elektrárny může být nyní provozován až do 11. prosince 2037.

Na začátku roku 2017 sdělil státem vlastněný provozovatel (Energoatom), že v elektrárně provádí rozsáhlé činnosti, které mají zvýšit bezpečnost a mimo jiné také připravit jaderný blok na případné prodloužení provozu.

Blok byl odstaven v prosinci 2017 a hned poté na něm začaly hlavní údržbářské práce. Ty zahrnovaly práce na parogenerátorech, kompenzátoru objemu, turbínách a elektrickém generátoru.

Kromě hlavních systémů výroby elektřiny byly zdokonaleny také bezpečnostní systémy. Ty se na elektrárně skládají z 3 samostatných bezpečnostních tras, kdy každá pracuje nezávisle na ostatních dvou. Každá trasa se skládá ze systémů důležitých pro bezpečnost elektrárny a příslušných hardwarových a softwarových prvků.

Třetí blok Rovenské elektrárny dodává od roku 1987 do ukrajinské rozvodné sítě výkon 950 MW elektrických. Jedná se o standardní jaderný blok VVER-1000 typ V-320. Kromě třetího bloku získaly v prosinci 2010 první dva bloky prodloužení k provozu. Ty jsou poháněny reaktory VVER-440 typ V-213 a byly spuštěné v letech 1981, respektive 1982.

Ukrajina má nyní v komerčním provozu 15 jaderných energetických reaktorů v Rovenské, Chmelnické, Južnoukrajinské a Záporožské elektrárně.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..