Ukrajinská vládní komise pro otázky hospodářské, finanční a právní politiky, rozvoje palivového a energetického komplexu a infrastruktury a činností v oblasti obrany státu a ochrany práva schválila technickou a hospodářskou studii proveditelnosti dostavby 3. a 4. bloku Chmelnické jaderné elektrárny. Jde o projekt v hodnotě 72,44 miliard hřiven (v cenách z roku 2015, v přepočtu zhruba 60 miliard korun). 6. července to uvedla ukrajinská informační agentura UNIAN s odkazem na ukrajinské ministerstvo energetiky.

jaderná energie - Ukrajinská vládní komise schválila dostavbu Chmelnické JE s českými reaktory - Nové bloky ve světě (gallery 36 photos10 42184 740) 1
Nedokončený 4. blok Chmelnické jaderné elektrárny. (Zdroj: Energoatom)

 

Podle studie, jejímž textem disponuje agentura UNIAN, je po zrušení dohody s Ruskem o dokončení těchto dvou bloků jedinou variantou, která zajistí dokončení výstavby v nejkratším možném termínu a při nejnižších nákladech, použití reaktorů VVER-1000 vyrobených v plzeňském podniku Škoda JS.

Předpokládá se, že při dokončování bloků budou použity turbíny od firmy Turboatom a generátory od Elektroťažmaše (obě společnosti sídlí v Charkově). Dokončené bloky by měly mít v součtu instalovaný výkon 2200 MWe a očekává se, že ročně vyrobí zhruba 16,226 TWh elektřiny. Celkové náklady mají dosahovat 72,44 miliard hřiven, z toho 46,3 miliardy hřiven (cca 39 miliard korun) připadne na komponenty jako reaktory a turbosoustrojí. Podle plánu má být výstavba dokončena za 84 měsíců od zahájení prací a 3. blok má být spuštěn v roce 2025. V současnosti je 3. blok dokončen ze zhruba 75 % a 4. blok z 28 %.

Vítězem mezinárodního tendru na výběr technologie pro dostavbu 3. a 4. bloku Chmelnické jaderné elektrárny se v říjnu 2008 stala ruská společnost Atomstrojexport. V roce 2015 však ukrajinský parlament zrušil uzavřenou dohodu. Začátkem listopadu 2017 obdržel Energoatom nabídku na poskytnutí úvěrového financování dostavby Chmelnické elektrárny od čínské společnosti China National Nuclear Corporation (CNNC) a banky Industrial and Commercial Bank of China (ICBC)

Zdroj: UNIAN

O autorovi

admin

4 Comments

    Byla by to dobrá zakázka pro Škoda JS , přeji jí to. Jen se trochu směju Ukrajině, Škoda JS patří Rusku ,takže reaktory VVER – 1000 stejně dodají Rusové. I po zrušení zakázky Ukrajinou. Nebaví mne, když se do ekonomiky tahá politika a ideologie.

      Bylo by to výborné..v JS jsem pracovala 32 let, alespoň budou mít lidé práci..

      Blábol. Směješ se Ukrajině protože se stala obětí agrese. Atomstrojexport je dceřiná firma ruské státní společnosti. Tedy Ukrajinci by nakupovali přímo od agresora. Škoda JS patří do portfolia soukromé společnosti registrované v Holandsku. To je rozdíl jak Brno. V dnešní době neprůhledných majetkových propletenců by Ukrajinci nemohli dovážet vůbec nic, pokud by měli vyloučit každého exportéra, ve kterém se náhodou vyskytl nějaký rus.

    Vyšlo to.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..