Jaderná korporace Spojených Arabských Emirátů (Emirates Nuclear Energy Corporation – ENEC) dosáhla několika významných milníků v průběhu výstavby třetího bloku jaderné elektrárny Barakah, lokalizované v regionu Al Dhafra, Abú Dabí. ENEC úspěšně dokončila hlavní stavební práce, včetně lití betonu, instalace turbínového generátoru a vnitřních komponent reaktorové nádoby, a připravila tak cestu pro zahájení testování a uvádění do provozu.

jaderná energie - Třetí blok jaderné elektrárny Barakah dosáhl významných milníků ve výstavbě - Nové bloky ve světě (nit 2018 07 10) 1
Jaderná elektrárna Barakah (zdroj: zawya.com)

S dosažením těchto milníků se tým výstavby začne pozvolna přesouvat ze třetího na čtvrtý blok, kde zužitkuje znalosti získané během výstavby prvního, druhého i třetího bloku. Dokončení hlavních částí výstavby třetího bloku přišlo přibližně rok poté, co byly dokončeny stejné práce na druhém bloku a dva roky od prací na prvním.

„Jsem hrdý na pokračování prací s nejvyšší kvalitou a bezpečností, kterou náš tým provádí v oblasti Barakah, a který nastavuje laťku efektivity výstavby jaderných zařízení po celém světě,“ sdělil Mohamed Al Hammadi, generální ředitel korporace ENEC. „Těchto milníků ve výstavbě bylo dosaženo díky naší rozsáhlé spolupráci s hlavním dodavatelem a společným partnerem Korea Electric Power Corporation (KEPCO), stejně jako dalších menších dodavatelů, například Hyundai-Samsung.“

Navíc společně s dokončením hlavních stavebních prací byl třetí blok plně připojen k rozvodné síti společností Abu Dhabi Transmission & Despatch Company’s (TRANSCO). Připojení proběhlo bezpečně a jsou spouštěny systémy vyžadující elektrické napájení. Po jejich zapojení bude následovat rozsáhlé testování všech systémů.

Během roku 2017 ENEC a KEPCO dosáhly několika důležitých milníků ve výstavbě jaderné elektrárny Barakah. Například zapojení hlavního, záložního a pomocných transformátorů na druhém bloku elektrárny. Dále byly na čtvrtém bloku instalovány kruhové obvodové pláty kontejnmentu, reaktorová nádoba, parogenerátory a kondenzátor. Na prvním a druhém bloku probíhalo testování a příprava ke spuštění.

Projekt jaderné elektrárny Barakah neustále postupuje kupředu. Na konci května 2018 byly stavební práce na druhém bloku dokončeny z více jak 93 %, na třetím z více jak 83 % a čtvrtý blok je dokončen ze 72 %. Celková míra dokončení elektrárny je 89 %. Stavební práce na prvním bloku byly dokončeny v souladu s nejvyššími celosvětovými standardy kvality a bezpečnosti a je již uváděn do provozu a probíhají testy, na základě nichž bude připravena závěrečná bezpečnostní zpráva pro dozorný úřad. Ta bude pro dozorný úřad podkladem pro vydání povolení k provozu. Všechny čtyři bloky budou dodávat čistou a spolehlivou elektřinu do rozvodné sítě Spojených Arabských Emirátů a každoročně ušetří až 21 milionů tun uhlíkových emisí, které by vypouštěly fosilní elektrárny. Toto množství je ekvivalentní 3,2 milionu nových aut na silnicích v SAE.

Zdroj: zawya.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..