Japonská energetická společnost TEPCO, která se pere s následky havárie jaderné elektrárny Fukušima Dajiči, oznámila, že zahájí geologický průzkum lokality pro novou jadernou elektrárnu. Píše tom na svém webu japonská zpravodajská televizní stanice NHK World – Japan.

jaderná energie - TEPCO zahájí průzkum lokality pro novou jadernou elektrárnu - JE Fukušima (lif1802050025 p1 Kyodo news) 1
První blok jaderné elektrárny Higašidori, vlastněné společností Tohoku, který vznikl jen xy kilometrů od stejnojmenné elektrárny budované společností TEPCO. I na tuto elektrárnu dopadla fukušimská havárie a práce na výstavbě druhého bloku byly zastaveny. První blok má reaktor BWR-5 o výkonu 1100 MWe a byl spuštěn v roce 2005. (Zdroj: Kyodo news)

Společnost Tokyo Electric Power Company (TEPCO) uvedla 29. června, že v období od druhé poloviny fiskálního roku 2018 do roku 2020 bude provádět průzkum v lokalitě Higašidori v prefektuře Aomori na severu Japonska. Půjde o první komplexní průzkum lokality od března 2011, kdy došlo k fukušimské havárii.

V lokalitě začala úprava terénu a přípravné stavební práce. Stavba vlastní jaderné elektrárny měla začít v roce 2011 po získání finálního povolení od dozorného úřadu, avšak kvůli událostem z března 2011 k tomu nedošlo. Podle původních plánů měl být první blok elektrárny typu ABWR uveden do provozu v roce 2017.

Podle společnosti TEPCO budou průzkumy zahrnovat průzkumné vrty pro analýzu podloží. Dále uvedla, že se nyní zabývá tím, aby elektrárna splňovala přísnější bezpečnostní požadavky, které původní projekt před Fukušimou splňovat nemusel.

Společnost plánuje oslovit ostatní japonské energetické společnosti s nabídkou společné výstavby a provozování elektrárny Higašidori, protože se potýká s náklady na likvidaci následků havárie čtyř bloků elektrárny Fukušima Dajiči a s platbou s tím souvisejících kompenzací. Náměstek ředitele pobočky společnosti TEPCO v prefektuře Aomori, Jošinori Ono, podle NHK World – Japan očekává, že se potenciální partneři vyjádří v roce 2020, zda do projektu půjdou, či nikoliv.

Zdroj: NHK World – Japan

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..