Tribunál Evropské unie, který je druhým nejvyšším soudem EU, dnes potvrdil rozhodnutí Evropské komise (EK) z roku 2014 schválit Británii podporu na výstavbu a provoz nových reaktorů jaderné elektrárny Hinkley Point. Nové reaktory mají nahradit ty stárnoucí a znečišťující uhelné elektrárny. Žalobu proti schválení pomoci podalo Rakousko za podpory Lucemburska.

jaderná energie - Soud EU potvrdil schválení podpory pro elektrárnu v Británii - Nové bloky ve světě (edf 48551291688 740) 1
Práce v místě budoucího jaderného ostrova elektrárny Hinkley Point C. (Zdroj: EDF Energy)

„Tribunál EU potvrzuje rozhodnutí, kterým komise schválila podporu Británie ve prospěch jaderné elektrárny Hinkley Point C,“ uvedli soudci v rozhodnutí.

EK schválila projekt v roce 2014. Uvedla přitom, že podpora je v souladu s vnitřním trhem a je nezbytná k vytvoření nových kapacit produkce jaderné energie. Stejně tak uváděla, že riziko narušení hospodářské soutěže je jen omezené a jeho negativní účinky vyváženy účinky pozitivními.

Nicméně Rakousko, které v minulosti v referendu odmítlo výrobu elektřiny z jádra na svém území a které se staví odmítavě proti jaderné energetice jako takové, chtělo toto rozhodnutí zrušit, proto podalo žalobu. K řízení se později jako vedlejší účastník na podporu Rakouska připojilo ještě Lucembursko. Naopak Česká republika, Francie, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Británie vstoupily do řízení na podporu EK.

Projekt Hinkley Point na jihozápadě Anglie je součástí plánu Británie nahradit pětinu svých stárnoucích jaderných a uhelných elektráren. Projekt má být první zahájenou stavbou jaderné elektrárny v Evropě od neštěstí v japonské Fukušimě v roce 2011. Elektrárna by měla zahájit provoz v roce 2023, životnost bude 60 let. Celkové náklady na výstavbu se odhadují na 24,5 miliardy liber (718,4 miliardy Kč). Elektrárna bude mít dva reaktory, jejich celková kapacita výroby bude 3,3 gigawattu. Na celkové výrobě elektřiny v Británii bude mít zhruba sedmiprocentní podíl.

Projekt elektrárny má na starosti francouzská EDF a čínská CGN. Jedním z dodavatelů je i česká společnost Škoda JS, dříve Jaderné strojírenství.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

2 Comments

  Ta fotografie se mi nezdá, na projektu Hinkley Point C zatím nebylo vůbec kopnuto do země. Na fotce to ale vypadá, že se už rok betonuje.

   Fotka je z galerie EDF k projektu Hinkley Point C: https://www.edfenergy.com/media-centre/medialibrary/46484031441
   Co se týče průběhu stavebních prací, tak zde je odstavec z World-nuclear.org: „In March 2017 the ONR issued a licence for placement of the first structural concrete for the ‚technical galleries‘ of the plant. These are a series of underground reinforced concrete structures to be located beneath the site, and some above-ground structures, but not the main basemat, which is due to be poured in mid-2019.“ ( http://world-nuclear.org/information-library/country-profiles/countries-t-z/united-kingdom.aspx ) V lokalitě tedy probíhají přípravné práce, které předchází zahájení vlastní výstavby, tj. betonáže základové desky reaktorové budovy.
   Za redakci Atominfo.cz
   Vladislav Větrovec

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..