Jihokorejská společnost Korea Electric Power Corp (KEPCO) získala kvalifikaci pro účast v tendru na výstavbu nových bloků v Saúdské Arábii. Na tomto seznamu je společně s firmami ze Číny, Francie, Ruska a Spojených států. Podle agentury Reuters to 1. července uvedl korejský ministr energetiky.

„Byli jsme informováni naším saúdským protějškem, organizací King Abdullah City for Atomic and Renewable Energy, že KEPCO bylo kvalifikováno pro účast v jaderném projektu Saúdské Arábie,“ řekl agentuře Reuters jihokorejský ministr.
„Včera jsem se vrátil ze Saúdské Arábie, kde jsme jednali s představiteli tamního ministerstva energetiky. Vidíme velký potenciál pro spolupráci nejen v případě naší klasické nabídky, tj. výstavby velkých bloků, ale také v oblasti reaktorů středního a malého výkonu,“ uvedl generální ředitel Rosatomu Alexej Lichačov 3. července při schůzce s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem.
Zbývající společnosti, které jsou podle jihokorejského ministra na seznamu kvalifikovaných, se zatím pro média v této věci nevyjádřily.
Saúdská Arábie je jedním z největších producentů ropy a plánuje pomocí jaderné energetiky diverzifikovat svůj energetický mix. Za tím účelem zahájila jednání s dodavateli technologie z Číny, Francie, Jižní Korey, Ruska a Spojených států. Země celkově plánuje do roku 2032 vybudovat jaderné elektrárny o výkonu 17,6 GWe, což odpovídá zhruba 16 blokům v závislosti na zvoleném typu. To znamená, že jde o nejatraktivnější trh pro dodavatele z celého světa.
V lednu 2018 řekl Abdul Malik al-Sabery agentuře Reuters, že výběr dodavatele by měl proběhnout v roce 2018 a na následující rok je naplánováno založení společného podniku saúdské vlády a vítěze. Podle něj má být první jaderná elektrárna s dvěma reaktory o celkovém výkonu 2 až 3,2 GWe spuštěna v roce 2027.
S výstavbou jaderných elektráren na Středním východě mají zatím firmy z Jižní Koreje a Ruska. Jihokorejská KEPCO staví ve Spojených arabských emirátech jadernou elektrárnu Barakah se čtyřmi bloky typu APR-1400. Výstavba prvního bloku byla dokončena a jeho spouštění má začít na přelomu let 2019 a 2020. Ruský Rosatom dostavěl v Íránu jadernou elektrárnu Búšehr (rozestavěná německým koncernem KWU v 70. letech a dokončena v roce 2011 s použitím reaktoru VVER-1000). Dále připravuje realizaci nových jaderných bloků v Íránu, Egyptě a Turecku a jedná s Jordánskem.
Zdroj: Reuters, WNA, Government.ru