Jihokorejská společnost Korea Electric Power Corp (KEPCO) získala kvalifikaci pro účast v tendru na výstavbu nových bloků v Saúdské Arábii. Na tomto seznamu je společně s firmami ze Číny, Francie, Ruska a Spojených států. Podle agentury Reuters to 1. července uvedl korejský ministr energetiky.

jaderná energie - Saúdská Arábie zveřejnila seznam kvalifikovaných dodavatelů pro nové bloky - Nové bloky ve světě (barakah ENEC 1024) 1
1. a 2. blok jaderné elektrárny Barakah, kterou ve Spojených arabských emirátech staví společnost KEPCO. (Zdroj: ENEC)

„Byli jsme informováni naším saúdským protějškem, organizací King Abdullah City for Atomic and Renewable Energy, že KEPCO bylo kvalifikováno pro účast v jaderném projektu Saúdské Arábie,“ řekl agentuře Reuters jihokorejský ministr.

„Včera jsem se vrátil ze Saúdské Arábie, kde jsme jednali s představiteli tamního ministerstva energetiky. Vidíme velký potenciál pro spolupráci nejen v případě naší klasické nabídky, tj. výstavby velkých bloků, ale také v oblasti reaktorů středního a malého výkonu,“ uvedl generální ředitel Rosatomu Alexej Lichačov 3. července při schůzce s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem.

Zbývající společnosti, které jsou podle jihokorejského ministra na seznamu kvalifikovaných, se zatím pro média v této věci nevyjádřily.

Saúdská Arábie je jedním z největších producentů ropy a plánuje pomocí jaderné energetiky diverzifikovat svůj energetický mix. Za tím účelem zahájila jednání s dodavateli technologie z Číny, Francie, Jižní Korey, Ruska a Spojených států. Země celkově plánuje do roku 2032 vybudovat jaderné elektrárny o výkonu 17,6 GWe, což odpovídá zhruba 16 blokům v závislosti na zvoleném typu. To znamená, že jde o nejatraktivnější trh pro dodavatele z celého světa.

V lednu 2018 řekl Abdul Malik al-Sabery agentuře Reuters, že výběr dodavatele by měl proběhnout v roce 2018 a na následující rok je naplánováno založení společného podniku saúdské vlády a vítěze. Podle něj má být první jaderná elektrárna s dvěma reaktory o celkovém výkonu 2 až 3,2 GWe spuštěna v roce 2027.

S výstavbou jaderných elektráren na Středním východě mají zatím firmy z Jižní Koreje a Ruska. Jihokorejská KEPCO staví ve Spojených arabských emirátech jadernou elektrárnu Barakah se čtyřmi bloky typu APR-1400. Výstavba prvního bloku byla dokončena a jeho spouštění má začít na přelomu let 2019 a 2020. Ruský Rosatom dostavěl v Íránu jadernou elektrárnu Búšehr (rozestavěná německým koncernem KWU v 70. letech a dokončena v roce 2011 s použitím reaktoru VVER-1000). Dále připravuje realizaci nových jaderných bloků v Íránu, Egyptě a Turecku a jedná s Jordánskem.

Zdroj: Reuters, WNA, Government.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..