Rosatom komunikuje s Jordánskem, aby znovu oživil dohodu o výstavbě jaderné elektrárny v tomto království, sdělil náměstek generálního ředitele ruské společnosti, která by si chtěla tuto zemi přidat do svého seznamu zákazníků.

jaderná energie - Rosatom se zaměřuje na nováčky, aby si pojistil svou dominanci na trhu - Nové bloky ve světě (86 image001) 1
Logo korporace Rosatom (zdroj: reuters.com)

Státem vlastněný Rosatom se stal jasným lídrem na světovém trhu s jadernými technologiemi poté co jeho dva největší konkurenty (Areva a Westinghouse) zasáhly finanční potíže. Zároveň má největší seznam projektů v zemích, které nemají zkušenosti s jadernou energetikou.

Rusko podepsalo mezivládní dohodu s Jordánskem v roce 2015. Předmětem dohody bylo vybudování zařízení v hodnotě 10 miliard dolarů (220 miliard Kč). Během přípravy projektu docházelo jen k velmi pomalému pokroku a média v posledních týdnech otiskla rozhodnutí vlády, která se rozhodla odstoupit od dohody.

Kiril Komarov, zástupce generálního ředitele Rosatomu sdělil agentuře Reuters, že jednání, řešící technické a finanční problémy stále probíhají.

„Smlouva s Jordánskem nebyla definitivně zrušena. Možná potřebujeme nějaký další čas na jednání s našimi jordánskými kolegy,“ sdělil Komarov. Dodal, že Jordánsko je velmi složitým místem pro výstavbu jaderných zařízení, jelikož jaderný reaktor je potřeba chladit velkým množstvím vody a převážnou část Jordánska tvoří pouště.

Sdělil, že jednou z možností je výstavba menšího reaktoru, než bylo původně plánováno – spíše takzvaný malý modulární reaktor (SMR), než velký konvenční reaktor.

Průmysloví experti vidí zádrhel zakázky, vyhrané ruským Rosatomem v tom, že Jordánsko a ruská korporace se rozchází v názoru, jakým způsobem by měl být projekt financován.

Jeden z vedoucích představitelů jordánského dozorného úřadu sdělil agentuře Reuters, že původní projekt byl zmražen a nyní obě strany zkoumají proveditelnost výstavby malého modulárního reaktoru.

Před osmi lety se francouzská Areva také ucházela o práci v Jordánsku, od té doby získala pomoc od státu, když byla v nesnázích, přejmenovala se na Framatome a stala se součástí organizace EDF (francouzská elektrárenská společnost).

Jiný západní dodavatel jaderných technologií, Toshibou vlastněná firma Westinghouse, vyhlásila zhruba před rokem bankrot, který je omezuje v mezinárodních kontraktech.

Mezi čínskými a jihokorejskými dodavateli, kteří nemají mnoho zkušeností s výstavbou jaderných reaktorů v zahraničí, zůstalo pole působení otevřené Rosatomu.

Ruská firma má portfolio zakázek na příštích deset let ve výši přes 134 miliard dolarů (2969 miliard Kč) a patří do něj 22 jaderných reaktorů v 9 zemích. Z geografického pohledu jde například o Bělorusko, Bangladéš, Čínu, Indii, Turecko, Finsko, Maďarsko, Egypt a Írán.

Framatome má jednu zakázku v jaderné elektrárně Hinkley Point ve Velké Británii. Westinghouse pak nemá ani jednu novou (tj. projekt v počáteční fázi realizace).

Největší výzva pro obchody korporace Rosatom může přijít ze strany Číny v následujících letech, informovali průmysloví experti.

Čína má ambice se stát největším dodavatelem prostřednictvím jejich státem vlastněné společnosti i přes skutečnost, že má malé zkušenosti s výstavbou jaderných reaktorů v zahraničí.

S dohodou o financování části britského projektu společnosti EDF v Hinkley Point a o pozdější výstavbě vlastního reaktoru v této zemi vstoupila Čína do dveří nejdůležitějšího evropského energetického trhu. Navíc již podepsala několik dohod o spolupráci v několika zemích, které dosud jádro nevyužívaly k výrobě elektřiny.

„Čína má schopnosti a chuť vyvážet jádro,“ sdělil George Borovas, vedoucí právního oddělení pro jaderné záležitosti v kanceláři Shearman & Sterling. „Očekávám, že se stanou velmi konkurenceschopní na celosvětovém trhu.“

Nové smlouvy na výstavbu

Rosatom vyhrál v minulém desetiletí celosvětově nejvíce nových zakázek na výstavbu nových jaderných elektráren.

V Turecku, zemi s velkou energetickou potřebou, vyhrál před 8 lety Rosatom zakázku v hodnotě 20 miliard dolarů (443 miliard Kč) na výstavbu a provozování čtyř jaderných bloků v elektrárně Akkuyu na břehu Středozemního moře.

Lití betonu na prvním bloku bylo dokončeno letos v dubnu a Komarov sdělil, že Rosatom již investoval 3 miliardy dolarů (66 miliard Kč). Stále však hledá partnera, který by získal až 49% podíl na výstavbě.

Komarov dodal, že Rosatom hledá partnera, který by nabídl nejen možnost financování, ale také nějaké průmyslové dovednosti, možnosti pomoci při výstavbě a znalost tureckého energetického trhu.

Také informoval, že Rosatom vedl rozhovory s několika firmami v Turecku a na Blízkém východě a stále cílí na spuštění nové elektrárny v roce 2023, při příležitosti stoletého výročí Turecké republiky.

Průmysloví odborníci vidí klíčové výhody Rosatomu v širokém spektru možností, které nabízí. Na rozdíl od Westinghousu a Arevy má Rosatom zkušenosti a prostředky financování nejen v oblasti prodeje reaktorů, ale také ve výstavbě celé elektrárny se všemi technologiemi.

Poté, co byla Areva zachráněna prostřednictvím vládní dotace, byla rozdělena na dvě části a sice Orano (palivový cyklus) a Framatome výstavba jaderných reaktorů. Zanechala tak Rosatom jedinou integrovanou korporací s možností nabídky komplexního projektu od výroby paliva až po nakládání s odpady.

„Flexibilita Rosatomu vychází z možnosti nabízet různé typy kontraktů, scénářů rozložení rizik a modelů financování, je to velmi chytrý způsob, jak vstupovat na nové trhy,“ sdělil právník průmyslových společností Borovas.

Zdroj: reuters.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..