Společnost Rusatom Healthcare (člen struktury ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) podepsala se společností South African Nuclear Energy Corporation (NECSA) dohodu o spolupráci v oblasti neenergetických jaderných technologií. Dokument byl podepsán během summitu zemí BRICS, který probíhá v Johannesburgu ve dnech 25. – 27. července 2018.

jaderná energie - Rosatom rozvíjí nukleární medicínu v Jihoafrické republice - Jaderná medicína (VBSBT7C2770 1024) 1
Podepisování dohody. (Zdroj: Rosatom)

Společnost NECSA patří mezi světové lídry ve výrobě produktů pro nukleární medicínu a vyváží je do více jak 60 zemí světa. Cílem dohody je plně využít potenciálu vzájemné spolupráce při inovaci technologií mírového využívání jaderné energie. Spolupráce se bude dle dohody soustředit na nukleární medicínu, konkrétně na diagnostiku a terapii rakovinných onemocnění v Africe i na jiných kontinentech.

Předseda společnosti NECSA Kelvin Klemm říká: „Pro nás jde o velmi důležitý krok, protože jsme dlouhou dobu plánovali masivní expanzi naší produkce pro nukleární medicínu na nové trhy a věříme, že s našimi ruskými partnery toho dosáhneme.“

Podle generálního ředitele společnosti Rusatom Healthcare Denise Čeredničenka mají obě strany v této oblasti nezbytné zkušenosti a spolupráce jim oběma otevře nové trhy a urychlí rozvoj nukleární medicíny. „Nukleární medicína se překotně rozšiřuje po celém světě a hraje klíčovou roli ve včasné diagnostice rakovinných i dalších neinfekčních onemocnění,“ říká Čeredničenko.

Rusatom Healthcare a NECSA plánují rozjet spolupráci s cílem postavit na území JAR dva inovativní homogenní solné reaktory. Tyto reaktory používají jako palivo vodný roztok solí, díky čemuž mohou ekonomicky efektivně vyrábět radionuklidy pro nukleární medicínu. K jejich výhodám patří i malé rozměry a nízké investiční náklady.

Dále je v plánu stavba cyklotronu, který rozšíří výrobní kapacity Jihoafrické republiky. Cyklotron je dalším nízkonákladovým zařízením pro výrobu radiofarmak.

Podle Kemma obě strany plánují stavět standardizovaná onkologická centra v JAR, dalších afrických zemích i Rusku. „Včasná diagnostika rakoviny je velmi důležitá pro účinnou terapii, avšak dnes má jen velmi malá část africké populace přístup k těmto životně důležitým technologiím. Budeme spolupracovat s místními vládami, byznysem a lékařskými organizacemi, abychom to změnili,“ uvádí Klemm.

„Myslím si, že společně s našimi zkušenými jihoafrickými partnery dokážeme změnit životy milionů lidí k lepšímu,“ uzavírá Čeredničenko.

 

Pro informaci:

Společnost Rusatom Healthcare byla založena ruskou korporací pro atomovou energii Rosatom s cílem rozvíjet výrobu přístrojů pro produkci radiofarmak a průmyslových zařízení využívajících radiační technologie. Pod přímé řízení společnosti Rusatom Healthcare byly převedeny podniky a výzkumné ústavy jako NIITFA (výroba přístrojů), V/O Izotop (produkce radionuklidů), NIFCHI (produkce radiofarmak), Rusreaktor (výroba reaktorů malého výkonu pro produkci radionuklidů) a také dvě centra vyrábějící radiofarmaka pro diagnostiku pomocí PET (pozitronové emisní tomografie). Strategickým cílem společnosti je řízení a integrace výrobních podniků, aby mohl vzniknout plnohodnotný vnitřní trh s moderními přístroji s vysokou technologickou náročností, s radionuklidy pro jadernou medicínu a s průmyslovými přístroji využívajícími radiační technologie. Součástí těchto cílů je i podpora těchto produktů na mezinárodním trhu.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..