27. června podepsala společnost Rusatom Smart Utilities (divize ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) a francouzská společnost SUEZ memorandum o porozumění a strategickém partnerství v oblasti odsolování mořské vody, čištění vody a přípravy pitné vody. K podpisu došlo během mezinárodního jaderného veletrhu World Nuclear Exhibition v Paříži.

jaderná energie - Rosatom a SUEZ budou spolupracovat při odsolování a čištění vody - Ve světě (Ilustrační foto odsolovací stanice v JE Kudankulam 1024) 1
Odsolovací stanice v JE Kudankulam, kterou postavil Rosatom. (Zdroj: Rosatom)

Memorandum podepsala z ruské strany Xenia Suchotina, generální ředitelka společnosti Rusatom Smart Utilities, která představuje divizi Rosatomu zabývající se nejadernou energetikou a projekty na rozvoj infrastruktury. Z francouzské strany pod dohodu připojil podpis Frederic Hisbergues, ředitel pro globální energetické trhy společnosti SUEZ.

Strategické partnerství umožní rozvíjet společné projekty na dodávku zařízení pro odsolovací stanice, čističky odpadních vod a úpravny vod. Spolupráce se konkrétně zaměří na dodávky upravené (odsolené) vody, realizaci projektů zásobování vodou stanic těžících ropu a zemní plyn, digitalizaci městských vodních kanálů a další oblasti.

„Rosatom má unikátní zkušenosti v oblasti jaderného odsolování a s inženýringem pro objekty celosvětového významu a je vybaven moderní výrobní základnou. Spojením našich kompetencí se světovým lídrem na poli úpravy vody, kterým je SUEZ, budeme moci dosáhnout synergických efektů, které přinesou nové možnosti pro obě společnosti na světovém trhu,“ říká Kirill Komarov, první náměstek generálního ředitele Rosatomu a ředitel bloku pro mezinárodní obchod.

„Jsme hrdí na naše partnerství s Rosatomem, protože nám otevírá přístup do pro nás zatím nových geografických regionů. Memorandum nám umožní poznat nové možnosti spolupráce v oblasti odsolování a druhotného používání vody v průmyslu. Rovněž díky němu budeme podporovat programy chytrých měst v Rusku i v ostatních zemích,“ řekl Heiner Markhoff, generální ředitel SUEZ Water Technologies & Solutions.

Pro informaci:
SUEZ s 90 000 zaměstnanci představuje světového lídra na poli chytrého a udržitelného nakládání se zdroji vody. Nabízí řešení ve vodohospodářství a zpracovávání odpadů, díky nimž mohou města a průmyslové podniky optimalizovat své řízení zdrojů a zlepšit svou ochranu životního prostředí i hospodářské výsledky. SUEZ je plně zapojen do revoluce v oblasti zdrojů s cílem naplnit rostoucí poptávku po řešeních překonávajících špatnou kvalitu a nedostatek zdrojů. Díky zapojení digitálních technologií a inovativních technologických řešení skupina SUEZ recykluje 17 milionů tun odpadu ročně, produkuje 3,9 milionu tun druhotných surovin a 7 TWh elektřiny z lokálních obnovitelných zdrojů. Dále zajišťuje vodní zdroje a dodává služby na čištění odpadních vod pro 58 milionů lidí a opětovně využívá 882 milionů metrů kubických odpadní vody. Celkové výnosy skupiny SUEZ v roce 2017 dosahovaly 15,9 miliard eur.

Rosatom Smart Utilities je obchodní značkou společnosti OTEK, která se v rámci struktury ruské korporace pro atomovou energii zabývá realizací projektů v oblasti čištění vody a chytrých měst. První skupina projektů zahrnuje odsolování mořské vody, úpravu vody a její čištění a druhá skupina renovaci a digitalizaci městských služeb. Společnost rovněž provozuje 5 tepláren na území Ruska.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..