Rolls-Royce se připravuje na zrušení projektu vývoje malého modulárního jaderného reaktoru, pokud se vláda nezaváže dlouhodobě podporovat tuto technologii. Řeč je zejména o finanční podpoře a podpoře dlouhodobého provozu, informoval deník Financial Times.

jaderná energie - Rolls-Royce plánuje zastavit projekt reaktoru SMR, pokud jej vláda nepodpoří - Nové bloky ve světě (Jordan buys reactors HEADER min) 1
Vizualizace přepravy SMR reaktoru společnosti Rolls-Royce (zdroj: fircroft.com)

Britský výrobce leteckých motorů významně snížil investice z několika milionů na drobné pro platy zaměstnanců.

Warren East, generální ředitel společnosti Rolls-Royce sdělil deníku: „Je zřejmé, že bychom rádi, aby projekt přežil, a uděláme pro to vše, co umíme… Zastavíme pouze ty projekty, které můžeme zastavit, aniž bychom ztratili schopnosti k další práci.“

Ačkoliv David Orr, výkonný ředitel programu SMR společnosti Rolls-Royce, sdělil, že bez úsilí vlády podporovat projekt na obou frontách (jak během výstavby, tak i provozu), nepůjde práce kupředu. „Dostáváme se do těžkých časů.“

Rolls-Royce si přeje, aby byla jeho technologie vybrána jako první k licencování ve Velké Británii. Také si přeje, aby vláda poskytla finanční podporu, do začátku 20 milionů liber (téměř 580 milionů Kč). Tyto finance by byly použity pro první fázi licenčního procesu.

Toto financování může být zaštítěno konsorciem, které zahrnuje inženýrské společnosti jako Laing O’Rouke a Arup. Rolls-Royce je členem jednoho z konsorcií, které soutěžily ve vládou sponzorované soutěži, spuštěné v roce 2015. Tato soutěž měla najít nejživotaschopnější technologii pro nové generace reaktorů SMR.

Rolls-Royce vyvíjí a patentuje koncept reaktorů SMR, navržený speciálně pro tovární výrobu. Jejich projekt se vyznačuje rychlostí výstavby a snížením objemu prací na staveništích.

V září 2017 sdělila média, že průmyslové subjekty, včetně společnosti Rolls-Royce, NuScale, Hitachi a Westinghouse se společně setkaly se státními úředníky, aby vyřešily složité otázky další spolupráce, strategie a rozvoje jaderných technologií reaktorů SMR.

Ve zprávě, publikované v září 2017 sdělil Rolls-Royce, že reaktor SMR může vyrábět energii za cenu nižší jak 60 liber za MWh (1739 Kč), a stává se tak konkurenceschopným zdrojem větrným a fotovoltaickým elektrárnám. Tato cena je navíc mnohem nižší, než cena, se kterou vláda souhlasila v případě jaderné elektrárny Hinkley Point C, stavěnou společností EDF, a která garantuje 92,5 libry za MWh (2681 Kč).

Tom Greatex, výkonný ředitel londýnské organizace Nuclear Industry Association sdělil, že s potenciálem reaktorů SMR na světovém trhu ve výši 250 – 400 miliard liber (7,25 – 11,6 bilionu Kč) je nezbytné, aby vláda vyjádřila svůj jasný postoj k realizaci této energetické, průmyslové a vývozní výzvy Velké Británie.

Rolls-Royce sdělil, že program SMR reprezentuje „životní příležitost“ pro jaderné společnosti Velké Británie k návrhu, výrobě a výstavbě reaktorů další generace a zajistit tak energetické potřeby Velké Británie.

SMR se mohou vyrábět v centralizovaných speciálních továrnách, následně je možné je převážet kamkoliv po zemi či po moři. Využívají výhody své menší velikosti, díky nimž jsou redukovány výrobní náklady.

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..