První blok čínské jaderné elektrárny San-men byl 2. června připojen do sítě a stal se tak prvním blokem reaktoru AP1000, který začal vyrábět elektřinu. Tohoto milníku bylo dosaženo pouhý jeden den po připojení elektrárny Tchaj-šan 1, lokalizované také v Číně. Elektrárna Tchaj-šan je prvním reaktorem třídy EPR, připojeným do elektrizační sítě.

jaderná energie - První blok AP1000 začal dodávat elektřinu do sítě - Nové bloky ve světě (1530327893395 1 1280x720 1024) 1
Dvojice bloků AP1000 v JE San-men. (Zdroj: CNNC)

San-men 1 byl k elektrizační síti poprvé připojen 30. června v 16:48, uvedl Westinghouse a jeho čínští zákazníci (China State Nuclear Power Technology Corporation a China National Nuclear Corporation).

„Turbogenerátor elektrárny San-men 1 je nyní připojen k elektrické rozvodné síti a začal dodávat elektřinu,“ sdělil Westinghouse.

„Technické ukazatele splňovaly požadavky projektu a stav reaktoru byl dobře kontrolovatelný, což naznačuje, že blok vstoupil úspěšně do další fáze uvádění do provozu. Blok byl připojen k síti a provozován na různých výkonových úrovních,“ uvedl čínský dozorný orgán (NNSA). „Milník položil kvalitní základy pro přechod mezi testovací fází a fází provozu.“

„Horké zkoušky elektrárny San-men 1 byly dokončeny v červnu minulého roku. Zavážení palivových souborů do reaktoru začalo 25. dubna 2018, ihned po získání povolení k zavezení od NNSA. Blok dosáhl první kritičnosti  – udržitelné štěpné řetězové reakce – 21. června 2018. 27. černa bylo poprvé použito páry z parogenerátorů k úspěšnému roztočení turbíny na jmenovité otáčky.“

Nyní je elektrárna podrobena zkouškám na různých úrovních výkonu, které mají zjistit její stav a následně ověřit bezpečnost. Přechod do komerčního provozu se očekává na konci roku.

Generální ředitel společnosti Westinghouse José Gutiérrez sdělil: „Dnes jsme svědky toho, jak náš první blok typu AP1000, San-men 1, začal dodávat elektřinu do sítě a poskytovat zákazníkům v Číně bezpečnou, udržitelnou a čistou energii. Dosažení tohoto milníku by nebylo možné bez stálé spolupráce a partnerství s našimi čínskými zákazníky.“

David Durham, viceprezident oddělení obchodu s novými projekty společnosti Westinghouse, sdělil: „Je to velice vzrušující čas pro Westinghouse, naši čínští zákazníci a jaderný průmysl se hrdě přibližuje k 100% výkonu a komerčními provozu elektrárny San-men 1.“

V září 2007 Westinghouse a jeho partner Shaw Group obdrželi povolení k výstavbě čtyř reaktorů AP1000 v Číně: dvou v elektrárně San-men v provincii Če-ťiang (pchin-jin: Zhejiang) a dalších dvou v elektrárně Chaj-jang (pchin-jin: Haiyang) v provincii  Šan-tung (pchin-jin: Shandong). Výstavba 1. bloku elektrárny San-men začala v dubnu 2009 a první lití betonu pro druhý blok proběhlo v prosinci 2009. Výstavba dvou bloků Chaj-jang začala v září 2009 a v červnu 2010.

Horké testy v druhém bloku elektrárny San-men byly kompletně dokončeny v lednu 2018. Předpokládá se, že uvedení tohoto bloku do provozu začne na konci tohoto roku.

Zavážení 157 palivových souborů do aktivní zóny prvního bloku elektrárny Chaj-jang začalo 21. června. Předpokládá se, že provoz tohoto bloku začne také na konci tohoto roku a provoz druhého bloku elektrárny Chaj-jang začne v roce 2019.

Čtyři bloky typu AP1000 byly také stavěny ve Spojených Státech – dva v elektrárně Vogtle a dva v Summer. Stavba bloků v elektrárně Summer byla však minulý srpen zrušena.

Zdroj: World-nuclear-news.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..