Ruský provozovatel jaderných elektráren Rosenergoatom získá licenci od dozorného úřadu Rostechnadzor k provozu 1. bloku Kolské jaderné elektrárny, umístěné v severní části Ruska. Licence opravňuje provozovat elektrárnu po dobu dalších 15 let, tedy až do roku 2033.

jaderná energie - Kolská JE bude první ruskou elektrárnou s druhým prodloužením životnosti - Ve světě (uploaded foto fb 000729 1024) 1
Kolská jaderná elektrárna. (Zdroj: Rosenergoatom)

V prohlášení na svých webových stránkách Rosatom informuje, že se jedná o první případ, kdy ruská jaderná elektrárna získá druhé prodloužení k provozu.

V dubnu 2018 Rosenergoatom sdělil, že začal s rozsáhlým modernizačním a rekonstrukčním programem na prvním bloku Kolské elektrárny. Ta začala do místní sítě dodávat elektřinu v prosinci 1973. První blok disponuje jaderným reaktorem VVER-440, který nyní dodává 411 MW elektrických do sítě.

Práce na modernizaci by měly trvat přibližně 6 měsíců, sdělil Rosatom.

Kolská jaderná elektrárna se nachází 200 km jižně od města Murmansk na břehu jezera Imandra. Elektrárna vyrábí přibližně 60 % elektřiny v Murmanském regionu.

Všechny 4 jaderné bloky v Kolské elektrárně jsou typu VVER. Bloky 1 a 2 jsou VVER-440 V-230, bloky 3 a 4 jsou VVER-440 novějšího typu V-213. První dva bloky byly uvedeny do provozu v polovině 70. let, bloky 3 a 4 v polovině 80. let.

Zdroj: Nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..