Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) získá od vlády kompenzaci za předčasné odstavení svých jaderných bloků i za zrušení projektů na výstavbu nových bloků. Kromě společnosti KHNP budou také odškodněny regiony, které jsou postiženy zrušením těchto projektů.

jaderná energie - KHNP získá kompenzaci za odstavení jaderných elektráren - Back-end (wolsong unit4 740) 1
Jaderná elektrárna Wolsong se čtyřmi bloky typu CANDU-6 o celkovém výkonu 2700 MWe. První byl spuštěn v roce 1982, zbývající v 90. letech. (Zdroj: KHNP)

Ministerstvo obchodu, průmyslu a energetiky představilo opatření pro změnu energetické koncepce na setkání, kterému 21. června předsedal Lee Nak-yon a které bylo zaměřeno na pomoc oblastem poškozených v důsledku této změny. „I v případě, že jdeme správným směrem, musíme vyřešit obavy vznikající během přechodného období,“ sdělil premiér.

Ministr energetiky vysvětluje, že jejich cílem je úspěšný přechod k bezpečnějším a čistším zdrojům energie tím, že pomohou oblastem, průmyslu a osobám, které tato změna postihuje.

Plán zahrnuje kompenzaci korejskému provozovateli jaderných elektráren, společnosti KHNP, za předčasné uzavření 1. bloku jaderné elektrárny Wolsong. Ten dovršil 30 let původně plánovaného provozu na konci roku 2012, ale KHNP úspěšně prodloužila jeho provoz až do roku 2022. Náklady na údržbu a výměnu některých dílů elektrárny činily 592,5 miliard wonů (11,8 miliard Kč). KHNP se však nedávno rozhodla jeho provoz ukončit v souladu se státní koncepcí přechodu od jaderných a uhelných zdrojů energie k obnovitelným zdrojům a elektrárnám na zemní plyn. Země minulý rok trvale odstavila svůj nejstarší jaderný reaktor Kori-1.

KHNP také investovala 90,4 miliard wonů (1,8 miliardy Kč) do projektování 1. a 2. bloku elektrárny Cheonji a 3,3 miliard wonů (65,8 milionů Kč) do projektování 1. a 2. bloku elektrárny Daejin. Výstavba těchto bloků také zrušena i přes protest odborů KHNP a místních obyvatel. KHNP bude nyní prodávat půdu, kterou si koupila pro elektrárnu Cheonji. Očekává se, že získá zpět i finanční kompenzaci ve výši 38 miliard wonů (757,7 milionů Kč), kterou vyplatila místní samosprávě za to, že v jejím katastru postaví nové jaderné bloky.

Pro oblasti, které získaly vládní dotace za to, že v jejich blízkosti vznikla jaderná zařízení, vláda zavedla rozpočet na podporu regionálního rozvoje a vytváření pracovních míst, které obyvatelé požadují. Obyvatelé se obávají zastavení jaderných elektráren, jelikož jde o důležité zaměstnavatele. V případě oblasti Uljin, ve které je umístěno 6 jaderných reaktorů, přispívá průmysl 50,4 % k hrubému domácímu produktu.

Vláda se také zaměřuje na udržení ekosystému jaderného průmyslu. KHNP zvýší investice do jaderné bezpečnosti ze 1,1 bilionů wonů (21,9 miliard Kč) na 1,9 bilionů wonů (37,9 miliard Kč) pro 14 jaderných reaktorů, které budou v provozu více jak 20 let. Projekt také zahrnuje 1,6 bilionů wonů (31,9 miliard Kč) na výzkum a vývoj v oblasti jaderné bezpečnosti a na export a vyřazování jaderných reaktorů z provozu mezi léty 2018 a 2022. Vláda zřídí účet s rozpočtem 50 miliard wonů (997 milionů Kč) pro účely změny energetické koncepce a podporu reorganizace malých a středně velkých firem působících v jaderném průmyslu.

KHNP bude nyní zaměstnávat více vědců v oblasti jaderné energetiky a inženýrství. Jejich podíl ve společnosti se má zvýšit ze stávajících 13 % na 30 %.

Zdroj: Koreatimes.co.kr

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..