Japonsko má v plánu vytvořit částečně státní a částečně soukromou organizaci, která se bude podílet na vývoji jaderných reaktorů nové generace, které budou bezpečnější a levnější než ty stávající. Očekává, že tím dá impulz k obnovení svých stárnoucích jaderných elektráren, a uchová tak jadernou energetiku jako životaschopný zdroj energie. Píše o tom japonský ekonomický časopis Nikkei Asian Review.

jaderná energie - Japonsko zapojuje soukromý sektor do vývoje bezpečnějších a levnějších jaderných elektráren - JE Fukušima (Kashiwazaki Kariwa 1024 1) 1
Bloky jaderné elektrárny Kashiwazaki-Kariwa číslo 5, 6 a 7. Provoz má být prodloužen 6. a 7. bloku s reaktory ABWR. (Zdroj: Asia.nikkei.com)

Cílem tohoto projektu, připravovaného japonským ministerstvem hospodářství, obchodu a průmyslu (METI), je připravit fórum, kterého by se účastnily energetické společnosti a dodavatelé pro jadernou energetiku. Od spojení zkušeností různých hráčů si vláda slibuje vývoj nové technologie, která bude stimulovat výstavbu a modernizaci jaderných elektráren.

K dnešnímu dni byl obnoven provoz devíti jaderných bloků. Vláda usiluje o to, aby v roce 2030 podíl jaderné energetiky dosáhl 20 až 22 procent, na což by však potřebovala mít v provozu zhruba 30 bloků.

Zároveň s modernizací bloků velkého výkonu bude probíhat v rámci částečně soukromé iniciativy i vývoj malých reaktorů, jejichž výkon se pohybuje v rozmezí 100 až 300 MWe. Jednou z preferenovaných koncepcí jsou vysokoteplotní plynem chlazené reaktory.

Ministerstvo zve k zapojení do konzultačního orgánu velké energetické společnosti jako Tokyo Electric Power Co. a Kansai Electric. Připojit by se měli výrobci jako Mitsubishi Heavy Industries a Hitachi.

Zdroj: Asia.nikkei.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..