Japonské ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu (METI) vytvořilo návrh revize státní energetické koncepce. Revidovaná koncepce poskytne nové zásady pro dlouhodobou energetickou politiku. Jaderná energetika bude podle koncepce hrát roli „důležitého ústředního energetického zdroje“, ale nepožaduje výstavbu nových jaderných bloků.

jaderná energie - Japonská energetická politika na rozcestí - JE Fukušima (Kashiwazaki Kariwa 1024) 1
Bloky jaderné elektrárny Kashiwazaki-Kariwa číslo 5, 6 a 7. Nejstarší z nich má reaktor BWR-5 spuštěný v roce 1990 a dodaný společností Hitachi. Zbývající dva typu ABWR uvedlo v letech 1996 a 1997 do provozu konsorcium firem Hitachi, Toshiba a General Electric. (Zdroj: Asia.nikkei.com)

Pokud se situace s výstavbou nových bloků nezmění, Japonsko se v dlouhodobém horizontu vzdá jaderné energetiky. Jak mají lidé rozumět tomuto postupnému poklesu její výroby? 

 

Pilířem energetických zdrojů

Návrh revidované Základní energetické koncepce, prezentovaný 16. května, zakládá energetickou politiku na využití fotovoltaických panelů a ostatních obnovitelných zdrojů energie jako klíčových zdrojů. Současně však také řeší technický problém tohoto konceptu, jako je nestabilita výroby při změnách počasí a střídání dne a noci.

V návrhu revize ministerstvo zachovalo svou politiku využívání jaderných zdrojů jako pilíře zajišťujícího elektřinu pro základní zatížení. Díky tomu, že jaderná energetika nevypouští skleníkové plyny do atmosféry, je s ní v návrhu nakládáno jako s přispěvatelem ke splnění limitů oxidu uhličitého v ovzduší.

I když revidovaná koncepce zdůrazňuje obnovitelné zdroje, zdá se, že se více zaměřuje celkově na význam jaderné energetiky. Aby byl tento plán splnitelný, je třeba, aby se podíl výroby z jádra zvedl do roku 2030 na 20 % až 22 %. Bude nutné obnovit provoz zhruba 30 bloků a nyní jich je v provozu pouze 8. Hodně lidí pochybuje o reálnosti tohoto cíle.

„Pokud prodloužíme provoz existujících jaderných reaktorů na státním dozorem povolených 60 let, budeme jen stěží schopni splnit naše cíle,“ sdělil představitel ministerstva. Jestli se nepostaví nové jaderné bloky nebo nenahradí stávající bloky novými, což bude trvat více jak 20 let, bude do roku 2030 vyřazen větší počet bloků a podíl jaderné energetiky opět poklesne.

Ministr financí, obchodu a průmyslu, Hiroshige Seko, trvá na tom, že nové bloky nebudou stavěny a staré nebudou nahrazovány. „Nemůžeme mluvit o výstavbě nových bloků v politickém prostředí, kde nás znepokojují protesty veřejnosti proti jaderné energetice,“ dodal vedoucí ministr. Na druhou stranu úředník také přiznal: „To, že se v základní energetické koncepci nepíše o výstavbě nových jaderných elektráren, neznamená, že je nemůžeme stavět.“

Společně s navrženými revizemi ministerstvo tajně povzbuzuje hlavní energetické společnosti k výstavbě nových bloků. Hlavní výkonný představitel jedné elektrárenské společnosti interpretoval záměry ministerstva takto: „Pro vládu je těžké, aby se ujala výstavby nových jaderných reaktorů, takže se snaží vytvořit prostředí, kde se může výstavba realizovat, a povzbuzuje soukromý sektor, aby samostatně podnikl příslušné kroky.“

jaderná energie - Japonská energetická politika na rozcestí - JE Fukušima (Media2) 2
Vizualizace jaderné elektrárny Wylfa Newydd s dvěma bloky typu ABWR od společnosti Hitachi. (Zdroj: Horizon Nuclear Power)

 

Rostoucí náklady

Velké energetické společnosti musí překonat velké překážky, které brání výstavbě nových či záměně stávajících jaderných reaktorů.

Celkové odhadované náklady společnosti Hitachi na výstavbu dvou bloků ve Velké Británii přesahují 3 biliony jenů (přibližně 600 miliard Kč). Projekt pravděpodobně obdrží podporu od britské vlády, ale stále zde probíhají jednání o cenách elektřiny, které vláda bude garantovat. Bohužel jsou jednání stále bez závěrů.

Náklady na výstavbu 6. a 7. bloku japonské elektrárny Kaschiwazaki-Kariwa, vlastněné společností Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO), které jsou v provozu od roku 1990, činily přibližně 800 miliard jenů (zhruba 160 miliard Kč). Společnost TEPCO patřila před fukušimskou nehodou v roce 2011 mezi tzv. blue chip companies, které byly schopny zajistit financování s nízkým úrokem. Úroky činily pouze 10 miliard jenů (2,02 miliard Kč).

Situace se však kompletně změnila po fukušimské nehodě. Standardy jaderné bezpečnosti byly celosvětově zvýšeny a současně s tím rostly také náklady na výstavbu. TEPCO utratilo celkem 700 miliard jenů (141 miliard Kč) na vývoj a realizaci bezpečnostních opatření pro 6. a 7. blok jaderné elektrárny Kaschiwazaki-Kariwa.

I kdyby společnosti stavěly nové jaderné elektrárny s obrovskými náklady, dobrá návratnost investice se zdá být nepravděpodobná, a je proto složité na to zajistit finanční prostředky. „Náklady společnosti Hitachi na projekt jaderných elektráren ve Velké Británii nejsou navýšeny pouze z důvodu bezpečnostních opatření, ale také z důvodu nákladů na pracovní sílu a získávání finančních prostředků,“ sdělil výkonný ředitel elektrárenské společnosti. „Soukromý sektor nemůže sám bez podpory státu rozhodnout o výstavbě nové či nahrazení dosluhující jaderné elektrárny.“

„Jsou potřeba nějaké záruky jako například záruka výkupní ceny elektřiny z jaderné elektrárny či záruka provozu po stanovenou dobu,“ uvedl výkonný ředitel jedné z předních bank.

jaderná energie - Japonská energetická politika na rozcestí - JE Fukušima (fukushima daini 740) 3
Jaderná elektrárna Fukushima Daini se čtyřmi bloky typu BWR-5 od společnosti Hitachi spuštěnými v letech 1982 až 1987. (Zdroj: Businessinsider.com)

 

Veřejné mínění

Další překážkou je jakým způsobem podpořit veřejné mínění ohledně jaderné energetiky.

14. června společnost TEPCO oznámila vyřazení jaderné elektrárny Fukushima Daini (Fukushima II, která nebyla významně poškozena vlnou cunami). Bylo usouzeno, že obnovení provozu této elektrárny by bylo obtížné bez souhlasu veřejnosti, která žije v obavách po nehodě z roku 2011. Nyní, když má TEPCO omezené příjmy, je mnohem důležitější obnovit provoz jaderné elektrárny Kaschiwazaki-Kariwa.

Jako podpora vládní liberální strany a jejího koaličního partnera Komeita, byl tento měsíc zvolen Hideyo Hanazumi guvernérem prefektury Niigata. Hanazumi plánuje pokračovat v přezkoumávání jaderné nehody ve Fukushimě a dokud nebude podán výsledek, nebudou pokračovat ani diskuse o obnovení provozu elektrárny Kaschiwazaki-Kariwa.

Mnoho obyvatel prefektury Niigata je proti jaderné energetice. Místní obyvatel, který se zajímá o energetiku a podporuje Hanazumu sdělil: „Myslím si, že počet jeho voličů se bude snižovat, pokud lidé uvidí, že je spjatý s elektrárenskými společnostmi.“

„Nejsem si jistý, zda bude moci vyhrát další volby, jestliže analýzy prokáží možnost obnovení provozu elektrárny Kaschiwazaki-Kariwa, které se stane klíčovým bodem další kampaně,“ sdělil obyvatel. Nejen lidé žijící poblíž jaderných elektráren, ale také ostatní obyvatelé Japonska mají obecně negativní postoj k výrobě energie pomocí jaderných zdrojů.

Vedoucí mezinárodního institutu životního prostředí, Sumiko Takeuchi, ukazuje na význam využívání jaderné energetiky. „Z pohledu energetické bezpečnosti je nedostatek možností k výrobě tepelné energie, navíc velmi závisejících na volbě paliva, hlavní příčinou množství problémů,“ sdělil Takeuchi. „Jestliže položíme energetiku na základě nulového využívání jádra bez závazků a záměrů na výstavbu jiných zdrojů, nakonec se zvýší veřejná zátěž a rizika pro životní prostředí.“

Vláda označila jadernou energetiku jako hlavní zdroj energie, ale záměrně se vyhýbá diskusím ohledně výstavby nových či záměny stávajících jaderných reaktorů. Pokud se tato situace nevyřeší, může v budoucnu vzniknout problém se stabilními zdroji energie.

Zdroj: The-japan-news.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..