Indie aktivně komunikuje s francouzskými a americkými společnostmi ohledně projektu výstavby jaderných elektráren v Jaitapuru a Kovvandě, potvrdil státní ministr Jitendra Singh.

jaderná energie - Indie neustále komunikuje s Francouzskými a americkými dodavateli - Nové bloky ve světě (Jitendra Singh screengrab) 1
Státní ministr Jitendra Singh (Zdroj: world-nuclear-news.org)

Ministr reagoval minulý týden na otázky obou indických parlamentních komor. Singh řekl Rajya Sabha (indická horní komora parlamentu), že rozhovory mezi Nuclear Power Corporation of India (NPCIL) a EDF (francouzská elektrárenská společnost) na projektu výstavby šesti jaderných elektráren v Jaitapuru, oblasti  Maharashtra postoupily blíže k návrhu projektu. Bloky v oblasti Jaitapuru mají být francouzské EPR, každý o výkonu 1650 MW elektrických. Poznamenal, že v březnu podepsali dohodu s průmyslovými organizacemi o dalším postupu výstavby a dodal, že výdaje na projekt výstavby jsou nyní ve výši 82 milionů amerických dolarů (1,8 miliardy Kč)

Singh sdělil Lok Saba (indická dolní komora parlamentu), že rozhovory ohledně dokončení projektů výstavby šesti jaderných bloků v lokalitě Kovvanda neustále probíhají. Jaderná elektrárna Kovvanda v lokalitě Ándhrapradéš byla vyčleněna na výstavbu reaktorů AP1000 s výkony 1250 MW elektrických.

„Náklady na výstavbu reaktorů v obou lokalitách budou sděleny na závěr technických a obchodních jednání, během nichž se formuluje návrh projektů,“ sdělil Singh. Projekty mohou být spuštěny poté, co obdrží administrativní povolení a finanční prostředky od vlády, dodal.

Vláda v principu schválila další 3 oblasti pro výstavbu jaderných elektráren: Mithi Virdi v oblasti Gudžarát (6 bloků reaktorů AP1000), Haripur v Západním Bengálsku (6 reaktorů VVER) a Bhimpur v Madhjapradéš (4 těžkovodní reaktory domácí konstrukce). Ministr sdělil, že před stavební přípravy jsou v různých fázích pokroku.

Výstavba prototypu rychlého množivého reaktoru o výkonu 500 MW elektrických probíhá v elektrárně Kalpakkam, oblasti Tamilnádu. Reaktor staví Department of Atomic Energy, veřejný sektor společnosti Bharatiya Nabhikiya Vidyut Nigam Limited (BHAVINI). Prototypový reaktor bude následovat výstavba dalších 6 bloků totožné technologie, sdělil ministr. Rychlé množivé reaktory jsou navrhovány v párovém uspořádání a výstavba prvního páru má začít v roce 2021, následovaná druhým párem v roce 2025 a třetím v roce 2029. Komerční provoz prvních bloků je předpokládán v roce 2029, další bloky by měly být uváděny do provozu s dvouletým intervalem (podle plánu dolní komory).

Zdroj: world-nuclear-news.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..