Indický vesmírný tým hodlá poprvé v historii dobýt jižní část Měsíce, kde chtějí získat materiál pro termojadernou fúzi, uvádí Bloomberg.

jaderná energie - Indie chce těžit fúzní materiál na Měsíci - Věda a jádro (prototype) 1
Prototyp vozítka, které má být na Měsíc vysláno v rámci mise Čandraján-2. (Zdroj: IITK.ac.in)

V říjnu indičtí badatelé plánují začít průzkum té části měsíčního povrchu, která zatím nebyla zmapována. Chtějí tam hledat vodu a izotop helia He-3. Tento plyn je jednou z možných surovin pro termojadernou fúzi a podle dosavadních dat a teorií disponuje Měsíc takovým množstvím tohoto plynu, že by mohlo pokrýt světovou spotřebu elektrické energie na 250 let dopředu. Tedy teoreticky.

Podle K. Sivana, šéfa indické kosmické agentury ISRO (Indian Space Research Organization), je jejich záměrem nejen dopravit tento materiál zpět na Zem, nýbrž jej také zužitkovat.

Helium-3 se shromažďuje na Měsíci vlivem slunečního větru, na Zemi tomu brání vlastní magnetické pole planety. Zaznamenala jej už mise Apollo. Podle Evropské vesmírné agentury nese tento izotop velký potenciál pro energetiku, neboť provoz elektráren s ním neprodukuje přímo žádné nebezpečné odpady a ani sám o sobě není radioaktivní.

Stojí za zmínku, že zatím ani použití He-3 v termojaderné fúzi na Zemi nebylo odzkoušeno (natož provozováno ve velkém), tato mise tedy bude čistě výzkumná.

Zdroj: Bloombergquint.com

O autorovi

admin

1 Comment

    Len tak ďalej , čím viac nezmyselných výskumných misií. Nech radšej investuje India do odstránenia chudoby a biedy vo svojej krajine.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..