Společnost EDF podle britského regionálního deníku Eastern Daily Press, uvedla, že investoři z různých oborů včetně penzijních fondů projevili zájem o projekt Sizewell C. Firma předpokládá, že tento projekt bude o 20 % lacinější, než Hinkley Point C, který vyjde na 19,6 miliard liber (přibližně 578 miliard Kč).

jaderná energie - EDF zahajuje rozhovory s tuctem soukromých investorů ohledně výstavby jaderné elektrárny Sizewell C - Nové bloky ve světě (Sizewell aerial CGI 1024) 1
Vizualizace jaderné elektrárny Sizewell C s dvěma bloky typu EPR. (Zdroj: EDF)

Společnost nyní jedná s tuctem soukromých investorů o podpoře výstavby jaderné elektrárny Sizewell C. Očekává se, že bude levnější, protože půjde o opakování projektu Hinkley Point C.

Humphrey Cadoux-Hudson, generální ředitel jaderného vývoje britské pobočky společnosti EDF, je v tomto optimistický a věří, že dohoda se soukromými investory pomůže i dalším jaderným projektům ve Velké Británii. EDF a její čínský partner CGN budou zastávat menšinový podíl v projektu Sizewell C, ale projekt bude vyžadovat „silnou britskou akcionářskou základnu“, dodal.

Britský ministr obchodu, energetiky a průmyslu Greg Clark na začátku června informoval, že ačkoliv by zvažoval převzetí kapitálového podílu v plánované jaderné elektrárně Wylfa Newydd ve Walesu, jeho dlouhodobým cílem je financovat ostatní jaderné elektrárny soukromým sektorem.

Vláda by mohla přezkoumat životaschopnost modelu financování soukromými sektory RAB (regulated asset base), čímž by zajistila návratnost svého regulovaného základu, dodal.

„Pokud dokážeme udělat elektrárnu Sizewell C přesnou kopií jako Hinkley Point C a doladíme projekt, bude možné snížit náklady na výstavbu až o 20 %,“ sdělil Cadoux-Hudson. RAB model může být jedním z možných způsobů financování elektrárny Sizewell C, dodal.

Francouzská EDF a čínský partner CGN nyní nesou náklady na výstavbu elektrárny Hinkley Point C v hodnotě 19,6 miliard liber (přibližně 578 miliard Kč) a vláda Velké Británie garantovala francouzským skupinám minimální výkupní cenu 92,5 libry za MWh (2730 Kč). Tato hodnota se s inflací za 35 let téměř zdvojnásobí.

27. června vláda Velké Británie zveřejnila „sektorovou dohodu“ pro jaderný průmysl, ve které se zaměřuje na snížení nákladů na výstavbu jaderných elektráren.

Zdroj: EDP24.co.uk

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..