Náklady na výstavbu třetího bloku elektrárny Flamanville na severu Francie se zvýšily z 10,5 na 10,9 miliard euro (o 10 miliard Kč). Zavážení paliva bylo nyní odloženo o jeden rok a začne na konci roku 2019, sdělila EDF.   

jaderná energie - EDF potvrdila zvýšení nákladů a zpoždění zavážení paliva ve Flamanville-3 o jeden rok - Nové bloky ve světě (Flamanville 3 ddchecked courtesy EDF Médiathèque Alexis Morin Antoine Soubigou.jpg) 1
Třetí blok jaderné elektrárny Flamanville (zdroj: nucnet.org)

Horké testy elektrárny s výkonem 1600 MW jsou naplánovány před koncem roku 2018, dodala EDF.

Dodatečné náklady a zdržení výstavby jsou výsledkem provedených bezpečnostních kontrol, které zjistily nedostatky ve svarech sekundárního okruhu.

EDF dodnes otestovala 148 ze 150 svarů na sekundárním okruhu elektrárny. Zbylé svary otestuje do konce července.

Ze 148 testovaných svarů vykázalo 33 jakostní problémy, a proto budou opraveny.

EDF se rovněž rozhodla převařit 20 svarů, které sice nevykazují problémy, ale nesplňují nynější požadavky společnosti EDF.

Pro 10 jiných svarů předložila EDF dozornému orgánu ASN specifické odůvodnění, ve kterém je potvrzena vysoká úroveň bezpečnosti zařízení během celé životnosti elektrárny. Tuto metodu a přístup nyní dozorný orgán důkladně kontroluje.

Zbylých 85 svarů na sekundárním okruhu je v pořádku a nevykazuje žádná bezpečnostní rizika, dodala EDF.

V dubnu informovala EDF ohledně nesrovnalosti u některých svarů na sekundárním okruhu elektrárny. Dodala, že toto zjištění může mít vliv na program spouštění reaktoru.

Společnost sdělila, že včas dodá informace ke spouštěcímu harmonogramu. Stane se tak poté, co dotestuje všech 150 svarů na sekundárním okruhu. Přes svařované potrubí je vedena pára z parogenerátorů na turbíny jaderné elektrárny.

Výstavba třetího bloku elektrárny Flamanville začala v roce 2007. V roce 2011 EDF uvedla, že náklady na výstavbu elektrárny byly v té době 8 miliard euro (204,5 miliard Kč).

Zdroj: nucnet.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..