Druhý blok jaderné elektrárny San-men  v Číně získal od místního dozorného úřadu povolení k zavezení paliva do aktivní zóny, sdělil 10. července čínský provozovatel jaderných elektráren CNNC (China National Nuclear Corporation). První blok této elektrárny byl připojen k síti 30. června a stal se tak prvním reaktorem AP1000, který dodává elektřinu do sítě.

jaderná energie - Čínský San-men 2 připraven pro zavezení paliva - Nové bloky ve světě (san men 1a2 Westinghouse 1024) 1
První a druhý blok elektrárny San-men. (Zdroj: Westinghouse)

CNNC sdělila, že povolení od dozorného orgánu pro zavezení druhého bloku palivem bylo získáno již 4. července. Dozorný orgán z pohledu jaderné bezpečnosti zkontroloval provedení všech stavebních a montážních prací a testů předcházejících zavezení paliva do reaktoru. Výsledky testů jasně prokázaly, že reaktor je připraven pro zavezení paliva, sdělila CNNC.

Oznámení uveřejněné na webových stránkách čínského ministerstva životního prostředí uvádí, že CNNC musí striktně dodržovat technické požadavky a požadavky na kontrolu kvality, aby byla zajištěna jaderná bezpečnost během procesu zavážení paliva i následném provozu reaktoru.

Podmínky uvedené ve zprávě zahrnují pravidelná bezpečnostní hodnocení, která se musí provádět každých 10 let. Také sděluje, že závěrečná zpráva z hodnocení bezpečnosti a havarijního plánu pro jaderný blok budou pravidelně kontrolována, aby vyhovovala nejnovějším technickým a provozním požadavkům. Kontrolované zprávy musejí být předávány národnímu dozornému orgánu ke schválení.

Po zavezení paliva přejde reaktor do fáze uvádění do provozu, kdy se v první řadě bezpečně dosáhne kritického stavu a následně se zvýší výkon na 5 %, později na 50 % a nakonec na 90 % nominální hodnoty. Po úspěšném dokončení těchto testů provozovatel zažádá o schválení uvedení bloku do komerčního provozu.

Horké testy v druhém bloku elektrárny San-men byly dokončeny v lednu 2018 a jeho spouštění má začít koncem tohoto roku.

Zdroj: World-nuclear-news.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..