Čínská společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) vyhlásila výběrové řízení na stavbu jaderného ledoborce. První čínskou loď tohoto typu postaví některá ze státních loděnic, uvádí Global Times.

jaderná energie - Čína vypsala soutěž na stavbu jaderného ledoborce - Jádro na moři (xue long china ship boat antarctic 1024) 1
Konvenční vědecký ledoborec Xuelong, původně ukrajinská nákladní loď pro arktické oblasti. (Zdroj: news.USNI.org)

Čínské podniky již mají zkušenosti s jadernými pohony na moři: stavěly vojenské jaderné ponorky, jichž má země zatím celkem šest.

Připomeňme, že v lednu 2018 čínská státní rada uveřejnila svou první „bílou knihu“ o stanovisku, které zaujímá vůči Arktidě. Cílem vědeckých expedic do arktických vod je podle ní „hledání zdrojů ropy, zemního plynu, nerostných bohatství a dalších zdrojů“.

Zatím má Čína k dispozici jediné průzkumné plavidlo typu ledoborce (nejaderné), poetické nazývané Sněžný drak (čínsky Xuelong), zakoupené na Ukrajině v roce 1994. Vloni tato loď přeplula Severní ledový oceán a kromě vědeckého výzkumu testovala severní vody coby potenciální obchodní cesty.

Podle informační agentury Regnum hodlá čínské vedení velmi záhy zdvojnásobit počet polárních výprav, už od roku 2016 probíhá stavba dalšího ledoborce Xuelong 2 – prvního kompletně postaveného v Číně. Jeho uvedení do provozu je očekáváno v roce 2019.

Jaderné ledoborce jsou dnes v provozu pouze v Rusku: v Murmansku na severu země kotví čtyři ledoborce a jedna nákladní loď s jaderným pohonem. Tři nové a výkonnější ledoborce jsou v Rusku ve výstavbě a mají nahradit plavidla, jejichž životnost se blíží ke konci.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..