Šestý blok bulharské jaderné elektrárny Kozloduj s reaktorem VVER-1000 je technicky schopen provozu v délce 60 let. Tvrdí to závěry analýzy, které 25. července 2018 předalo rusko-bulharské konsorcium provozovateli elektrárny.

jaderná energie - Bulharská JE Kozloduj může být dle analýzy Rosatomu provozována do roku 2051 - Zprávy (Pátý a šestý blok jaderné elektrárny Kozloduj) 1
Pátý a šestý blok jaderné elektrárny Kozloduj (Zdroj: Tisková zpráva)

Konsorcium ruských společností Koncern Rosenergoatom (provozovatel všech ruských jaderných elektráren) a Rusatom Service (obě patří do struktury ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) a bulharské firmy Risk Engineering zkoumalo celkový stav elektrárny a zejména důležitých komponent, stavebních konstrukcí a elektrárenských systémů. Závěry ukázaly, že sledovaná zařízení jsou v technickém stavu, který za stávajícího programu údržby a modernizace a po provedení programu řízeného stárnutí a zavedení několika doporučení umožňuje prodloužit provoz elektrárny do roku 2051.

Protokol o závěrech analýzy byl podepsán generálním ředitelem jaderné elektrárny Kozloduj Ivanem Andrejevem a generálním ředitelem společnosti Rusatom Service Jevgenijem Salkovem. Předávání protokolu se zúčastnila bulharská ministryně energetiky Temenužka Petkovová, první náměstek generálního ředitele a ředitel bloku pro rozvoj a mezinárodní obchod Rosatomu Kirill Komarov, představitelé elektrárny Kozloduj, Bulharského energetického holdingu, bulharského státního dozoru nad jadernou bezpečností a společností ze struktury Rosatomu zapojených do projektu: Rusatom Service, Koncern Rosenergoatom a OKB Gidropress.

„Společně s našimi partnery jsme realizovali kolosální objem práce. Zdařilé dokončení projektu bylo možné především díky svědomitému přístupu ruských i bulharských odborníků, blízkosti kultur a panující atmosféře vzájemné důvěry. Naše spolupráce s Bulharskem v oblasti jaderné energetiky trvá již více jak půl století. Rádi využijeme unikátní zkušenosti Rosatomu pro poskytnutí všestranné podpory našim bulharským kolegům i v dalších projektech jaderné energetiky,“ řekl Komarov.

„Základní prioritou bulharské vlády je uchování potenciálu jaderné energetiky a její rozvoj v souladu s mezinárodními normami pro ochranu životního prostředí a lidského zdraví. Poté, co 5. blok jaderné elektrárny Kozloduj získal v loňském roce prodloužení provozního povolení o 10 let, patří mezi naše nejdůležitější úkoly prodloužení provozu 6. bloku,“ řekla Petkovová.

Kontrakt mezi provozovatelem jaderné elektrárny Kozloduj a konsorciem společností Rusatom Service, Koncern Rosenergoatom a Risk Engineering na analýzu způsobilosti 6. bloku elektrárny Kozloduj k 60letému provozu byl podepsán 28. ledna 2016. Termín odevzdání výsledků byl stanoven na 30 měsíců od podepsání smlouvy.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..