Bangladéšský úřad pro jaderný dozor BAERA vydal 8. července 2018 povolení k projektování a výstavbě 2. bloku jaderné elektrárny Rooppur s reaktory VVER-1200, kterou staví ruská korporace pro atomovou energii Rosatom. Na 1. bloku, který toto povolení získal 4. listopadu 2017, nyní probíhají stavební práce na reaktorové budově.

jaderná energie - 2. blok JE Rooppur v Bangladéši má stavební povolení - Nové bloky ve světě (prava podloží pro reaktorovou budovu v JE Rooppur 1024) 1
Úprava podloží pod reaktorovou budovu v JE Rooppur. (Zdroj: Rosatom)

Povolení bylo vydáno bangladéšské organizaci Bangladesh Atomic Energy Commission (BAEC), která má v zemi na starosti rozvoj jaderných technologií. Dokument potvrzuje bezpečnost projektu a umožňuje zahájit výstavbu 2. bloku.

„V roli generálního projektanta vystupuje Inženýringová společnost ASE. V současnosti probíhají stavební práce na 1. bloku jaderné elektrárny Rooppur a letos v červenci plánujeme začít betonovat základy reaktorové budovy 2. bloku,“ uvádí Valerij Limarenko, ředitel Inženýringové divize Rosatomu.

Výstavba 1. bloku elektrárny Rooppur začala v listopadu 2017. Nyní se staví stěny prostorů, do nichž bude umístěn jaderný reaktor, probíhá armování stěn reaktorové budovy a základové desky pomocných provozů. Opodál probíhá úprava podloží pro chladicí věž.

Prvním krokem, který umožnil výstavbu elektrárny Rooppur, byla Mezivládní dohoda o spolupráci při výstavbě jaderné elektrárny na území Bangladéše podepsaná 2. listopadu 2011. Na ni navazuje generální smlouva na projektování, výstavbu a spouštění dvou bloků s reaktory VVER-1200 v lokalitě Rooppur, která byla uzavřena 25. prosince 2015. Lokalita se nachází zhruba 160 kilometrů od hlavního města Dháka na břehu řeky Gangy.

Referenčním blokem pro tuto elektrárnu je 1. blok jaderné elektrárny Novovoroněžská II, která se nachází v Rusku. Tento blok je prvním typu VVER-1200, a dokonce byl uveden do provozu jako první blok generace III+ na světě. Jde o evoluční projekt vycházející z reaktorů VVER-1000 a splňuje nejpřísnější mezinárodní bezpečnostní požadavky.

Reaktory typu VVER-1200 nepatří v Česku k neznámým, protože české jaderné elektrárny postavily české firmy podle projektů VVER-1000 a VVER-440, což jsou předchůdci současných VVER-1200. I s nimi mají české firmy velké zkušenosti, protože se dodavatelsky zapojily do výstavby bloků typu VVER-1200 v Rusku.

Například na dodávkách armatur do jaderných elektráren Novovoroněžská II a Leningradská II se podílely Arako, Armatury Group, I.B.C. Praha, Modřany Power, Mostro, MPower Engineering a MSA. Dále mají české firmy zkušenosti s výrobou kabelů a hermetických průchodek pro tento typ bloků, které dodávala Kabelovna Kabex. Sigma Group dodala čerpací techniku a ZPA Pečky servopohony. Do těchto elektráren směřovalo z Česka také laboratorní vybavení (ze společnosti Brněnská Drutěva), laboratorní sklo (Kavalierglass a Sklárny Moravia) a obráběcí stroje (Proma).

 

Pro informaci:

ASE (Inženýringová divize ruské korporace pro atomovou energii Rosatom) vznikla sjednocením předních ruských společností působících v oblasti inženýringu pro jadernou energetiku: Inženýringová společnost ASE, Atomstrojexport, Atomenergoprojekt a Atomprojekt. ASE patří mezi přední společnosti v oblasti jaderného inženýringu a na světovém trhu s výstavbou jaderných elektráren zaujímá 31% podíl, z čehož jen zhruba 20 % tvoří projekty na území Ruské federace. Kromě jaderných elektráren realizuje ASE také projekty pro nakládání s použitým jaderným palivem a radioaktivními odpady, klasické elektrárny a další komplexní stavby.

ASE vyvinula inovativní systém Multi-D, který používá pro řízení výstavby složitých průmyslových objektů. Díky němu je možné efektivněji řídit průběh výstavby a důležité parametry jako rozpočet, termíny a kvalitu.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..