Ve zrušeném tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín patřila česká společnost ZAT mezi hlavní dodavatele řídicího systému. V současné době, když se otevírá možnost vypsání nové státní zakázky, je opět žádaným partnerem.

jaderná energie - ZAT rozbíhá jednání o výstavbě nových bloků v ČR s čínskou CGN - Nové bloky v ČR (photo pg 967 800 740) 1
Čínská delegace ve společnosti ZAT. (Zdroj: ZAT)

V rámci EU dodává společnost ZAT své řídicí systémy do třetiny jaderných bloků a na světovém trhu drží 10% podíl. Nyní ji oslovila čínská společnost China Nuclear Power Engineering Company (CNPEC), která je dcerou státní společnosti China General Nuclear (CGN), jednoho ze zájemců o výstavbu nových bloků v Česku. Sedmičlenný auditorský tým CNPEC minulý týden navštívil společnost ZAT, kde se zajímal o její produkci a kompetence v oblasti jaderné energetiky. Součástí návštěvy byl i showroom, který předvádí vývoj čtyř generací řídicích systémů ZAT, a výrobní prostory s novým technickým vybavením. Společnost CNPEC spustila se ZATem kvalifikační proces, takže se čínští auditoři zajímali o nastavení různých kontrolních a řídicích procesů.

„V úvodu setkání jsme prezentovali profil firmy, technické prostředky ZAT SandRA řady Z100 a Z200 pro realizaci bezpečnostních i nebezpečnostních funkcí a kompetence včetně produktů pro jadernou energetiku, které bychom rádi uplatnili v rámci výstavby nového jaderného bloku,“ říká Karel Stočes, ředitel divize Jaderná energetika.

Společnost CGN, resp. CNPEC, v současnosti mapuje český dodavatelský řetězec pro jaderný ostrov včetně řídicích nebezpečnostních i bezpečnostních systémů.

Zdroj: ZAT

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..