Zástupci Třebíče a jihokorejského města Ulju-Gun uzavřeli 18. června memorandum o porozumění.  Jeho hlavními tématy jsou jaderná bezpečnost, místní rozvoj, propagace města a zřízení koordinační kanceláře, která se bude starat o vzájemnou výměnu zkušeností a komunikaci.

jaderná energie - Zástupci Třebíče a jihokorejského města Ulju-gun podepsali memorandum o porozumění - Nové bloky v ČR (aa573cc3 fc4e 46dd be1e 5e5daa2944fc 1024) 1
Podepisování memoranda zástupci obou měst. (Zdroj: Grayling)

Delegace složená ze zástupců Energetického Třebíčska, Okresní hospodářské komory Třebíč, Krajské hospodářské komory Vysočina, starostů Rouchovan a Dukovan, zástupců města Třebíče a firmy Nuvia se začátkem roku setkala v Jižní Koreji se zástupci firem a institucí zaměřených na jadernou energetiku.  

Delegace jednala s vedením města Ulju-gun, na jehož samosprávním území je provozována jaderná elektrárna, s vedením společnosti KHNP, jedním ze zájemců o výstavbu 5. bloku v Dukovanech. Čeští zástupci navštívili úložiště radioaktivních odpadů KORAD a také se velice zajímali o bloky elektrárny Shin-Kori, kde stojí první provozovaný blok typu APR-1400 na světě a další tři jsou ve výstavbě. Pozornost zaměřili i na zkušenosti strojírenské firmy Doosan Heavy Industries and Construction, mateřské společnosti Doosan Škoda Power, která vyrábí komponenty pro jaderné elektrárny.  

Během této návštěvy současně vznikla myšlenka možného navázání budoucí spolupráce mezi oběma městy, regiony nebo organizacemi, které je sdružují. Záměrem spolupráce je především výměna zkušeností a vzájemné sídlení praktických poznatků.

 

Spolupráce mezi Jižní Koreou a regionem Dukovanska pokračuje

Energetické Třebíčsko uspořádalo s KHNP v květnu loňského roku kulatý stůl v Třebíči. KHNP zde představilo reaktor EU-APR a APR-1000, potenciální reaktor pro projekt rozšíření elektrárny Dukovany a také představu spolupráce s regionem. V létě 2017 připravila KHNP dobrovolnické dny svých zaměstnanců a korejských studentů na Třebíčsku, pomáhali v zařízeních sociálních služeb. Korejská strana nabídla další partnerskou spolupráci mezi firmami, městy a obcemi jaderného regionu. Pokračovat tak bude spolupráce, která započala v loňskem roce s neziskovými organizacemi na Třebíčsku. Další forma spolupráce může spočívat například v podpoře studentů jaderné energetiky.

„Mým osobním cílem je s městem Třebíč sdílet zkušenosti se životem vedle jaderné elektrárny, a také jak pracovat s místní ekonomikou, až se jednou bude muset kvůli životnosti jaderná elektrárna uzavřít,“ řekl Jang-Yul Shin, starosta města Ulju-Gun.

Starosta města Třebíč, Pavel Janata k tomu dodává: „Dnešní memorandum vnímám jako pokračování skvělých vztahů mezi našimi městy. Rád bych, aby se dnešní podpis co nejdříve přeměnil ve vzájemnou výměnu městských expertů.“

 

O spolupráci ČR a Jižní Koreji

Česká republika je pro Koreu významným partnerem v oblasti obchodu a průmyslu a úspěch v tendru o dostavbu českých jaderných elektráren patří mezi klíčové priority společnosti. KHNP již více než 40 let staví a provozuje nejspolehlivější jaderné reaktory a jejich projekty dodržují časový harmonogram výstavby i sjednaný rozpočet. Pro český projekt počítá s reaktory generace III+, osvědčenou technologií, která splňuje nejvyšší bezpečnostní standardy.

Hlavním cílem společnosti je prohloubit spolupráci s českým energetickým průmyslem a lokálními firmami, které chce KHNP zapojit v maximální míře do svého dodavatelského řetězce.  Služby českých dodavatelů pro jaderný průmysl jsou podle ní na špičkové úrovni a s řadou z nich již spolupráci zahájila.

„Naší snahou je nejen seznámit Českou republiku s našimi technologiemi, ale také navázat skutečná přátelství s lidmi, kteří s těmito technologiemi žijí v těsném sousedství,“ řekl Harry Chang z KHNP.

 

O společnosti KHNP

KHNP je státem vlastněná společnost s více než 40letou tradicí ve výstavbě a provozování jaderných a vodních elektráren. Jako jeden z lídrů jaderného energetického průmyslu ve světě spolupracuje na projektech a je spolehlivým dodavatelem jaderných reaktorů. Firma v současnosti provozuje 24 jaderných elektráren a dalších 9 buduje ve Spojených arabských emirátech a Koreji. Moderní reaktory generace III+ EU-APR a APR1000 nabízejí nejmodernější prvky pasivní bezpečnosti, ochranu v případě havárie velkého letadla a vysokou úroveň kybernetické bezpečnosti.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..