Westinghouse počítá s posílením energetické spolupráce s Ukrajinou. „Čekáme na vypsání soutěže na stavbu energetického mostu Ukrajina-EU,“ řekl během švédsko-ukrajinského obchodního fóra, které proběhlo minulý týden v Kyjevu, Aziz Dag, viceprezident a výkonný ředitel společnosti Westinghouse pro severní Evropu. Píše o tom polský web Biznesalert.pl.

jaderná energie - Westinghouse se bude podílet na energetickém propojení Ukrajiny a Polska - Ve světě (gallery 36 photos10 26758 1024) 1
Chmelnická jaderná elektrárna, kde jsou dva bloky typu VVER-1000 v provozu a další dva rozestavěné. (Zdroj: Energoatom)

V červenci 2015 ukrajinská vláda rozhodla, že nechá postavit pilotní energetický most, který bude vyvádět elektřinu z 2. bloku Chmelnické jaderné elektrárny do zemí Evropské unie. Finance získané prodejem elektřiny pak mají být použity na dostavbu 3. a 4. bloku této elektrárny. Svůj zájem o účast v soutěži vyjádřilo konsorcium společností Westinghouse Electric Sweden AB, Polenergia International S.àr.l. a EDF Trading Limited.

Podle Energoatomu, provozovatele ukrajinských jaderných elektráren, má ukrajinská vláda v blízké době schválit dokumentaci pro vypsání veřejné soutěže. V rozhovoru pro ukrajinskou tiskovou agenturu Interfax řekl Dag, že společnost Westinghouse spolupracuje s ukrajinským ministerstvem energetiky, Energoatomem a všemi ostatními institucemi zapojenými do zvyšování výkonu stávajících ukrajinských jaderných elektráren. Na otázku obnovení výroby paliva pro reaktory VVER-440 odvětil, že před několika týdny proběhl na toto téma seminář, kam byly pozváni provozovatelé jaderných elektráren z Ukrajiny, Česka, Slovenska a Finska, aby společně posoudily vývoj této technologie.

Dag připomněl, že Evropská unie podporuje projekt diverzifikace dodávek paliva pro reaktory VVER-440 s cílem zlepšení energetické bezpečnosti. Podle jeho slov společnost Westinghouse v současnosti zaujímá 40 % ukrajinského trhu s palivem a své palivo dodává do 6 bloků z celkových 15. (Ve výši celkového podílu je prohlášení představitele společnosti Westinghouse zavádějící, neboť uvedené reaktory nejsou zavezeny plně americkým palivem. Ke kompletní náhradě ruského paliva americkým dojde ve čtyřech blocích Záporožské JE až v letech 2019-2021. – pozn. Atominfo.cz) Společnost plánuje tento podíl udržovat do roku 2020 a od roku 2021 upevnit svou pozici novými dodávkami.

Zdroj: Biznesalert.pl

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..