V evropském tlakovodním reaktoru EPR v čínské jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země se uskutečnila první jaderná reakce. 6. června to oznámila francouzská státní energetická společnost EDF. Elektrárna měla být původně dokončena v roce 2013. Vnitřní části jaderného reaktoru generace III+ dodala v roce 2012 plzeňská Škoda JS.

jaderná energie - V reaktoru EPR v čínském Tchaj-šanu proběhla první jaderná reakce - Nové bloky ve světě (taishan začátek 2018) 1
JE Tchaj-šan na počátku roku 2018. (Zdroj: CGN)

EDF má v projektu v provincii Kuang-tung 30procentní podíl, zbytek ovládá čínská státní společnost China General Nuclear (CGN). Ta v dubnu oznámila, že čínský úřad pro jadernou bezpečnost projekt schválil a do reaktoru začalo být umísťováno palivo.

Budování reaktoru nové generace začalo v roce 2009 a mělo být dokončeno v roce 2013. Jeho dokončení zdržela četná zpoždění, technické problémy a překračování nákladů, k nimž došlo při stavbách reaktorů EPR ve Francii a Finsku.

Reaktor v následujících týdnech projde řadou testů, přičemž bude zvyšován jeho výkon, informoval mluvčí společnosti EDF. Čínské regulační úřady očekávají, že bude k elektrické síti připojen na konci roku.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

1 Comment

    Toto je velmi důležitá zpráva pro světový jaderný průmysl. Zcela nový reaktor EPR, největší na světě = 1660 MW nett. výkonu, poprvé uváděn do provozu. Je to i velké vítězství pro Čínu samotnou. Stejný reaktor staví Finsko o 4 roky déle a Francie o 2 roky déle než Čína. Finsko – 2005, Francie -2007, Čína – 2009. Přitom ve Finsku ani ve Francii zatím není zavezeno palivo do reaktoru, Čína už má řetězovou reakci. Blahopřání do Číny. Je to velké vítězství tamní ekonomiky a vědy.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..