Ukrajinská vláda plánuje vydat rozhodnutí o dostavbě 3. a 4. bloku Chmelnické jaderné elektrárny a jejím financování. Podle ukrajinské státní tiskové agentury Ukrinform to 22. června v Bruselu na mezinárodní konferenci o rozvoji elektroenergetiky na Ukrajině řekl ministr energetiky Igor Nasalik.

jaderná energie - Ukrajina chce v červenci rozhodnout o dostavbě Chmelnické JE - Nové bloky ve světě (gallery 36 photos9 94889 740) 1
Třetí blok Chmelnické JE. (Zdroj: Energoatom)

„Řeknu vám interní informaci. V příštím měsíci vynese vláda rozhodnutí o funkci a dokončení 3. a 4. bloku Chmelnické jaderné elektrárny,“ cituje ministra Ukrinform. Zdůraznil, že toto rozhodnutí zajistí perspektivu dokončení těchto bloků v rámci probíhajícího projektu na vytvoření energetického mostu mezi Ukrajinou a Evropskou unií.

„Myslím si, že tento jaderný objekt po svém uvedení do provozu zajistí nejen spolehlivost ukrajinské přenosové soustavy, ale při plné integraci i evropské sítě,“ dodal Nasalik.

Ve Chmelnické jaderné elektrárně se v 80. letech začaly stavět čtyři bloky typu VVER-1000. První se podařilo dokončit v roce 1988 a výstavba ostatních byla pozastavena. Práce na druhém bloku se opět rozjely v roce 2004 a na konci roku 2005 došlo k zahájení komerčního provozu. Zbývající dva bloky na své dokončení čekají, třetí je dokončen ze 75 % a čtvrtý z 28 %.

Zdroj: Ukrinform.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..