Připojení prvního bloku jaderné elektrárny Tchaj-šan (pchin-jin: Taishan) k síti je předpokládáno v příštím měsíci a provoz na plném výkonu se předpokládá v září 2018, sdělil čínský dozorný úřad. Blok, který dosáhl první kritičnosti na začátku tohoto měsíce, bude zřejmě prvním blokem typu EPR uvedeným do komerčního provozu. Jeho zahájení je plánováno na konec tohoto roku.

jaderná energie - Regulátor upřesňuje plány na uvedení 1. bloku JE Tchaj-šan 1 do provozu - Nové bloky ve světě (taishan 1a2 listopad2017 1024) 1
1. a 2. blok elektrárny Tchaj-šan s bloky EPR v listopadu 2017. (Zdroj: CGN)

Obrázek: Taishan 1 a 2, vyfoceno v říjnu 2017

Jako reakce na otázky médií sdělil ředitel čínského jaderného dozoru NNSA, Liou Chua, že v Tchaj-šan 1 nyní probíhají testy v rámci fyzikálního spouštění na nízkém výkonu. Podle plánů by měl být reaktor připojen k síti v červenci a plného výkonu by měl dosáhnout na podzim 2018.

Tchaj-šan 1 a 2 jsou první dva reaktory typu EPR stavěné v Číně. Smlouva o výstavbě byla podepsána společnostmi Areva a China General Nuclear (CGN) v listopadu 2007 a její hodnota činila 8 miliard eur (zhruba 200 miliard korun). Tchaj-šan, ležící 140 km západně od Honk Kongu, je společným projektem EDF a CGN. EDF vlastní 30 % projektu a zbylých 70 % náleží společnosti CGN.

Výstavba Tchaj-šan 1 a 2 začala v letech 2009 a 2010. Zavážení paliva do prvního bloku bylo zahájeno společností CGN 10. dubna, den poté, co bylo získáno povolení od čínského dozorného orgánu. První kritičnosti reaktor dosáhl 6. června. Druhý blok elektrárny je nyní ve fázi instalace zařízení a jeho spouštění je naplánováno na příští rok. 

Tchaj-šan 1 se v listopadu 2009 stal třetím reaktorem EPR ve výstavbě. Následoval tak finské Olkiluoto (ve výstavbě od srpna 2005) a francouzské Flamanville (ve výstavbě od prosince 2007). Olkiluoto 3, první z řady EPR nyní dokončilo neaktivní horké testy a je připravené k zavezení paliva do reaktoru, zatímco zavážení paliva do reaktoru ve Flamanville je naplánováno na konec tohoto roku.

„Pro nové technologie jaderných elektráren, jaké jsou například Tchaj-šan, připravila NNSA nejpřísnější zkušební plány a prohlídky, “ sdělil úřad NNSA. „Od roku 2013 zorganizovala NNSA již více jak 400 člověkoroků různých odborných kontrol a přezkoumalo tak 13 technických dokumentů – včetně závěrečné zprávy z bezpečnostní analýzy pro Tchaj-šan 1 a 2 – také provedli 4 jaderné testy.“ NNSA poznamenal, že pozval nezávislé zástupce dozorných orgánů z Francie, Finska, Spojeného království a zástupce z OECD, aby provedli nezávislé posouzení 1. bloku elektrárny.

NNSA sdělil, že jaderná elektrárna Tchaj-šan vzniká při čínsko-francouzské spolupráci, odrážející úspěchy domácích i zahraničních firem, které se vzájemně doplňují, a tvoří tak základní pracovní bázi celého komplexu.

Zdroj: World-nuclear-news.org

O autorovi

admin

1 Comment

    Již 29.června 2018 byl blok Taishan -1 připojen na síť !! Obří čínský úspěch ! První reaktor EPR -1750 na světě je v provozu v Číně. Přitom Finsko staví stejný reaktor už od 2005, Francie od 2007 a Čína až od 2009. Co nejde v Evropské unii ,jde v Číně. Čína v tempu výstavby uniká Finsku zhruba o 5 let a Francii o 3 roky.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..