Polské ministerstvo energetiky je připraveno zahájit přípravu výstavby jaderných elektráren, čeká se jen na vyřešení politických otázek, řekl podle polského webu Biznesalert.pl ředitel oddělení pro jadernou energetiku na ministerstvu energetiky Józef Sobolewski během fóra Wizja Rozwoju (Vize rozvoje) pořádaného ve dnech 25. – 26. června v Gdyni.

jaderná energie - Polsko čeká jen na politické rozhodnutí o výstavbě jaderných elektráren - Nové bloky ve světě (Zarnowiec makieta) 1
Model části jaderné elektrárny Zarnowiec s bloky VVER-440. (Zdroj: Nuclear.pl)

Podle Sobolewského vynaloží Polsko v letech 2021 až 2030 za emisní povolenky 90 až 250 miliard zlotých (zhruba 540 až 1490 miliard korun) v závislosti na vývoji jejich cen. Upozornil rovněž na problém stárnutí polských elektráren: do roku 2035 přijde Polsko, i při zvážení modernizací, o 14 GW výkonu kvůli uzavírání elektráren. Nedostatek elektřiny pocítí již v roce 2030. Dalším problémem je vyčerpávání zásob hnědého uhlí: Pokud nezačnou být zkoumána nová ložiska vhodná pro povrchovou těžbu, začne kolem roku 2030 klesat domácí produkce a v letech 2030 až 2040 bude těžba v Polsku jen poloviční oproti současnému stavu. Pokles těžby černého uhlí, pokud nepřijdou nové investice, má přijít až kolem roku 2040.

„Abychom zabezpečili stabilní provoz přenosové sítě v základním zatížení a splnili ekologické cíle, potřebujeme jadernou energetiku,“ řekl Sobolewský. Podle něj výstavba jaderných elektráren v Polsku není otázkou technickou, nýbrž politickou a rozhodnutí bylo možné přijmout již v loňském roce. Připomněl, že samotná výstavba jaderného bloku trvá kolem 6 let, se započtením přípravy potom 10 až 15 let. Sobolewský během svého vystoupení litoval toho, že nebyla dokončena jaderná elektrárna Zarnowiec, jejíž reaktory nakonec skončily v jiných zemích, a elektrárny stejného typu pracují spolehlivě.

Zdroj: Biznesalert.pl

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..