Americký Institut pro jadernou energii (Nuclear Energy Institute, NEI) uveřejnil zprávu o pravděpodobném dopadu přerušení dodávek zemního plynu na přenosovou soustavu v zemi. Podle jejích závěrů, pokud budou uzavřeny jaderné elektrárny v Ohiu a Pensylvánii, tak může extrémní výkyv počasí či nehoda v potrubí způsobit rozsáhlé dlouhodobé výpadky dodávek proudu.

jaderná energie - Plynové elektrárny Spojeným státům nestačí - nejsou dost stabilní  - Ve světě (peach hero 1024) 1
JE Peach Bottom, jedna z pěti jaderných elektráren provozovaných v Pensylvánii. (Zdroj: Exeloncorp.com)

Studie, kterou připravila mezinárodní poradenská společnost ICF, uvádí, že přerušení plynovodů by mohlo výrazně zasáhnout americký Středozápad a Středoatlantskou oblast a připravit ji o proud v případě, že k dispozici nebudou jaderné elektrárny coby stabilní záložní zdroj. Proud v této oblasti dodává společnost PJM Interconnection regional transmission organisation (RTO), jejíž zástupci donedávna tvrdili, že hrozící uzavření čtyř jaderných elektráren ve státech Ohio a Pensylvánie výrazně neovlivní spolehlivost jejich sítě. Podle studie ICF mimořádná událost by mohla způsobit výpadek až 27 gigawattů elektřiny z plynových elektráren, z toho 18 GW ve středoatlantické oblasti, obsluhované právě PJM.

“V případě, že skutečně dojde k vyřazení jaderných bloků zhruba o stejném celkovém výkonu, taková událost znamená riziko přerušení dodávek proudu ve špičkách až pro 22 % této oblasti,“ uvádí studie. Přerušení dodávek plynu po dobu 60 dnů by vedlo k výpadkům proudu trvajícím 200 hodin až 34 dnů, jelikož více než 45 % potenciálně zranitelných plynových kapacit nedisponuje záložními zdroji paliva.

Podle závěrů uvedených ve zprávě je zachování stávajících jaderných kapacit dostatečné pro téměř úplnou redukci rizika jakýchkoliv větších výkyvů v dodávkách elektřiny. Ve scénáři rozebrané případové studie, předpokládající opatrnější politiku ohledně uzavírání jaderných elektráren, stačí jejich výkon k úplnému pokrytí ztrát způsobených výpadkem dodávek plynu po dobu 60 dnů.  

Některé plynové elektrárny mohou fungovat s použitím ropy coby záložního paliva po dobu několika dnů, většina z nich však spoléhá na stálé dodávky z plynovodů, uvádí NEI. Oproti tomu jaderné bloky disponují dlouhodobými zásobami paliva.

Americký Výbor pro regulaci energetiky (The US Federal Energy Regulatory Commission) letos zahájil vlastní testování odolnosti americké přenosové soustavy. Učinil tak po dokončení řízení souvisejícího s navrhováním nového zákona o spolehlivosti elektrických sítí. Americký prezident Donald Trump nedávno nařídil Rickovi Perrymu, ministrovi energetiky, přijmout okamžitá opatření pro zachování “výrobních kapacit se stálou palivovou základnou” včetně těch jaderných elektráren, kterým nyní hrozí uzavření i presto, že jsou technicky schopné provozu. 

Zdroj: World-nuclear-news.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..