Zástupci francouzské společnosti EDF prohlásili, že podle jejich odhadů začne v roce 2029 odpojování některých starších francouzských bloků od sítě. Jejich komentář byl 23. května uveřejněn na webu CNDP, Národního výboru pro veřejnou debatu. Diskuze o energetickém programu Francie na další léta začala 19. března a potrvá do konce června.

jaderná energie - Některé francouzské jaderné bloky budou odpojeny v roce 2029 - Back-end (fessenheim ASN) 1
Jaderná elektrárna Fessenheim, která by měla být uzavřena jako jedna z prvních. (Zdroj: ASN)

EDF se v současnosti pod dohledem ASN, francouzského úřadu pro jadernou bezpečnost, snaží o prodloužení provozní doby svých reaktorů, jež činila původně 40 let. Zástupců EDF jsou přesvědčeni o tom, že provoz jejich jaderných bloků v celkové délce 60 let je pod kontrolou ASN naprosto bezpečný. Avšak dále uvádí, že není reálné takto prodloužit provoz všech bloků vzhledem k tomu, že šest z nich bylo uvedeno do provozu v roce 1980 a dalších osm o rok později. V roce 2029 oslaví své 50. narozeniny a v EDF očekávají, že budou jejich poslední.

Společnost rovněž uvádí, že nedisponuje dostatečnými technologickými znalostmi k prodloužení provozní doby reaktorů na více než 60 let. Znamená to, že do roku 2050 by měl být ukončen provoz většiny stávajících jaderných kapacit Francie.

Zdroj: Platts

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..