Maďarský prezident János Áder 25. května slavnostně otevřel solární elektrárnu společnosti Solar Markt Kft. u města Csepreg. Země ve své energetice sází na kombinaci obnovitelných zdrojů a jaderné energetiky.

jaderná energie - Maďarská energetika bude v roce 2030 z 90 % čistá - Životní prostředí (DKRCS20180523003 1280x640 1024) 1
Maďarský prezident János Áder při otevírání solární elektrárny. (Zdroj: MTI)

„Realizace naplánovaných investic umožní Maďarsku k roku 2030 vyrábět 90 % elektřiny bez vypouštění emisí oxidu uhličitého,“ řekl během ceremonie Áder. Podle něj je důležité rozvíjet obnovitelné zdroje energie, ale nevyhnutelné je i navýšení instalovaného výkonu jaderných elektráren, jako je například výstavba elektrárny Paks II. Zdůraznil, že bez rozvoje obnovitelných zdrojů a jaderné energetiky, nebude možné splnit závazky stanovené pařížskou klimatickou dohodou.

„Co se týče obnovitelných zdrojů, Maďarsko se probudilo pozdě a využívání energie Slunce zde teprve začíná. Ale jestli budou všechny plány realizovány, zvýší se instalovaný výkon solárních elektráren dvacetkrát oproti roku 2014,“ řekl Áder. Dodal, že jde o první solární elektrárnu bez finanční podpory státu nebo Evropské unie a že byla postavena výhradně ze soukromých finančních prostředků a bankovních úvěrů.

Podle názoru odborníků se investice mohou vrátit za 12 let. Dvě dílčí solární elektrárny, z nichž se nová elektrárna skládá, tvoří 30 000 solárních panelů, které zabraly 150 000 metrů čtverečných. Jejich výkon je 10 000 MWp a podle výpočtů by měly přinést redukci emisí oxidu uhličitého o 9800 tun ročně.

Zdroj: Energiaoldal.hu

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..