Kraj Vysočina začne projektovat první obchvaty na dopravní trase k jaderné elektrárně v Dukovanech. V případě jejího rozšíření se tudy budou vozit všechny potřebné komponenty, včetně nadměrných. Za projekty kraj zaplatí přibližně 11,5 milionu korun.

jaderná energie - Kraj naplánuje obchvaty obcí na trase do Dukovan - Nové bloky v ČR (reaktor 2 blok na ceste z Izorskych zavodu 01 Izorskie zavody) 1
Jaderný reaktor VVER-1000 vyjíždí z podniku Ižorskie zavody do bulharské Belene. (Zdroj: Ižorsije zavody)

„Podle dřívější dohody bude možné nárokovat peníze zpět ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI),“ řekl náměstek hejtmana Martin Kukla. Projekty mají vyřešit obchvaty obcí Slavětice a Zašovice na Třebíčsku a Brtnice na Jihlavsku. Celkově jde asi o deset kilometrů nových silnic. Nejsložitější je podle Kukly situace v Brtnici, kde bude zřejmě kvůli terénu nutné stavět dva mosty.

Obchvaty by měly být hotovy v roce 2027. „Stavby se mají projektovat tak, aby s rezervou vyhověly parametrům běžné dopravy,“ uvedl ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec. Pro přepravu nadměrných nákladů budou muset být mosty dodatečně vyztuženy.

Podle materiálu, který radní Vysočiny projednali v únoru, by kraj v případě stavby nového jaderného bloku Dukovan musel investovat do svých silnic přes miliardu korun. SFDI pro letošek přislíbil kraji na přípravu projektů 2,8 milionu korun, uvedl už dřív hejtman Jiří Běhounek. Z údajů na krajském webu vyplývá, že se náklady na stavbu obchvatu Brtnice odhadují na 628 milionů korun. Obchvat obce Zašovice na stejné trase číslo 405 by stál 174 milionů. Obchvat obce Slavětice v sousedství Dukovan, jíž prochází silnice II/152, bude stát 135 milionů.

Zdroj: MF Dnes, 27. 6. 2018, str. 14

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..