Organizace Jordan Atomic Energy Commission (JAEC), která má na starosti rozvoj jaderných technologií v Jordánsku, obdržela od Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) předběžné rozhodnutí potvrzující, že lokalita Qusayr Amra poblíž města Azraq vyhovuje požadavkům na výstavbu jaderné elektrárny. Podle deníku Jordan Times to 27. června řekl předseda JAEC Chálid Túkán.

jaderná energie - Jordánská lokalita pro jaderné bloky podle MAAE splňuje požadavky - Nové bloky ve světě (636090560396398319) 1
Chálid Túkán, předseda JAEC. (Zdroj: Petra.gov.jo)

Do studie byly zapojeny společnosti Tractebel, Korea Electric Power Corporation (KEPCO) a Worley Parsons. Výsledky analýzy lokality potvrdily vhodnost této lokality pro vybudování jaderné elektrárny. „Všechny průzkumy ukazují, že oblast je vhodná k výstavbě jaderné elektrárny,“ řekl Túkán s odkazem na studii, kterou společnosti hodnotící lokalitu odeslaly MAAE. „Nyní čekáme na finální zprávu, která by měla být hotova do 6 měsíců.“

Túkán řekl, že ve spolupráci JAEC, saúdskoarabského výzkumného ústavu King Abdullah City for Atomic and Renewable Energy (KACARE) a jihokorejského výzkumného ústavu Korea Atomic Energy Research Institute probíhají studie proveditelnosti výstavby dvou energetických reaktorů s celkovým výkonem 220 MW.

Dva bloky typu SMART by podle Túkána vyšly na 800 milionů dolarů (zhruba 17,8 miliardy korun). Projekt má být financován všemi třemi stranami, které jsou do něj zapojeny.

Dodal, že Jordánsko bude v tomto roce pokračovat v jednání s čínskou společností China National Nuclear Corporation (CNNC) o možné výstavbě jaderných bloků na území Jordánska. Podle Túkánova vyjádření z dubna jde řeč o výstavbě 220MW vysokoteplotního reaktoru HTR. Podpis dohody v hodnotě 1 miliardy dolarů (cca 22 miliard korun) se očekává v roce 2019.

Na adresu zásob uranu, Túkán řekl, že na území království se nachází 40 000 tun uranu, což by jordánskému jadernému programu mělo vystačit na 100 let. Očekává se, že průzkum ukáže, že zásoby jsou větší, než se nyní odhaduje. „Do konce letošního roku abychom měli vyprodukovat prvních 10 kilogramů žlutého koláče,“ doplnil Túkán.

Podle něj bude jordánský jaderný program vyžadovat velké množství odborníků, jejichž vzdělávání již začalo.

Zdroj: Jordantimes.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..