Jestli bude v souladu s politikou jihokorejského prezidenta Mun Če-ina, která cílí na opuštění jaderné energetiky, zrušena výstavba 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Shin Hanul, dopad na export jaderných elektráren bude nevyhnutelný. Technologie, které Jižní Korea vyvíjela přes 60 let, se tak ztratí, píše jihokorejský deník Munhwa Ilbo.

jaderná energie - Jihokorejské jaderné technologie vyvíjené po desítky let vyletí oknem - Nové bloky ve světě (shin kori unit3a4 1 740) 1
3. a 4. blok jaderné elektrárny Shin Kori s reaktory APR-1400. (Zdroj: KHNP)

15. června jihokorejská společnost Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) přijala na mimořádném zasedání rozhodnutí o předčasném uzavření prvního bloku jaderné elektrárny Wolsong a o zrušení plánů projektů na výstavbu dvou bloků v elektrárnách Cheonji a Daejin (Šlo o demonstrační bloky typu APR+ o výkonu 1500 MWe a jejich výstavba měla být zahájena v letech 2022 až 2026 – pozn. Atominfo.cz). O 3. a 4. bloku elektrárny Shin Hanul (APR-1400 s plánovaným zahájením výstavby v roce 2017 – pozn. Atominfo.cz) se na zasedání nemluvilo, ale podle plánu zveřejněného loni v říjnu jsou také na seznamu projektů, které mají být zrušeny. Nyní zůstávají ve fázi projektování.

Jihokorejský reaktor APR-1400 získal loni v říjnu certifikaci, která potvrzuje splnění požadavků organizace EUR sdružující evropské provozovatele jaderných elektráren, a letos v květnu úspěšně prošel čtvrtým ze šesti kol hodnocení americkým regulačním úřadem NRC. Kvůli politice současného jihokorejského prezidenta se však všechny tyto úspěchy mohou ukázat jako zbytečné.

Odborníci považují za nelogické, aby země vyvážela jaderné elektrárny a přitom sama doma nic nestavěla. Chung Bum-jin, profesor z univerzity v Kyung Hee, říká: „Jestli se nebudou stavět jaderné elektrárny v Jižní Koreji, tak se dodavatelský řetěz rozpadne a v konečném důsledku nebude schopen zajistit dodávky pro projekty realizované v zahraničí. Nebude personál, který by detailně znal jaderné technologie, nebude možné poskytnout provozní podporu a korejské jaderné elektrárny přijdou o svou atraktivitu pro export.“

Zdroj: Munhwa Ilbo

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..