Hitachi ve 20. června oznámilo, že „s opatrností“ zváží možnosti realizace svého projektu na výstavbu dvou bloků ve Spojeném království v hodnotě 3 biliony jenů (600 miliard korun).

jaderná energie - Hitachi „s opatrností“ přezkoumá svůj projekt v Británii - Nové bloky ve světě (Media2) 1
Vizualizace jaderné elektrárny Wylfa Newydd s dvěma bloky typu ABWR. (Zdroj: Horizon Nuclear Power)

Hitachi je soukromá společnost, která chce řešit plány z ekonomického hlediska a racionality. „Nechceme se dostat do problémů s našimi akcionáři,“ řekl prezident společnosti, Toshiaki Higashihara, hlavním akcionářům na setkání v Tokyu.

Mitsuaki Nishiyama, finanční ředitel společnosti Hitachi, představil jednu z možností, jak se vyvarovat velkým ztrátám a rizikům z projektu: snížit svůj vlastnický podíl ve společnosti Horizon Nuclear Power. Ta má na starosti realizaci výstavby dvou pokročilých varných reaktorů na ostrově Anglesey ve Walesu.

Jelikož společnost neustále komunikuje s britskou vládou, doufá Hitachi v provedení konečného rozhodnutí o výstavbě do roku 2019.

„Před zahájením výstavby jaderných reaktorů budeme otevřeme možnost pro vnější investice (jak z veřejných, tak soukromých zdrojů) tak, aby akciový podíl společnosti Hitachi na projektu Horizon Nuclear Power byl pod 50 procenty,“ sdělil Nishiyama.

Některé akcionáře společnosti Hitachi projekt elektrárny stále znepokojuje. „Obchod s jadernými technologiemi je mou jedinou obavou,“ sdělil na schůzi jeden z akcionářů a dodal, že byl znepokojen, když se dozvěděl, že Hitachi může následovat společnost Toshiba v ukončení obchodu s technologiemi u zámořských partnerů.

Toshiba, dlouhodobý rival společnosti Hitachi, utrpěl obrovské ztráty z jejich bankrotující dceřiné společnosti Westinghouse z USA.

Hitachi sdělila, že chce odstoupit z projektu Horizon, kvůli tomu, že potenciální zvýšení nákladů, vyvolané použitím dražších materiálů či zpožděními ve výstavbě, by mohlo zapříčinit snížení výdělků celé skupiny. Hitachi plánuje spustit nové bloky do roku 2025.

Na setkání v Londýně, které se konalo minulý měsíc, předseda Hiroaki Nakanishi požádal britskou premiérku Theresu Mayovou o podporu tohoto projektu.

Na začátku tohoto měsíce britské ministerstvo a Hitachi souhlasily se zahájením jednání o projektu a dohodě ohledně sdílení nákladů.

Podle této dohody by britská strana převzala asi dvě třetiny z předpokládaných 3 bilionů jenů formou přímých investic a úvěrových záruk.

Před odsouhlasením dohody uvažovala společnost Hitachi o odstoupení z projektu, protože zjistila, že náklady na výstavbu zařízení rostou a budou vyšší, než předpokládané. Tento vzrůst nákladů byl zapříčiněn zejména zpřísněním bezpečnostních požadavků.

Zdroj: Kyodonews.net

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..