Firmy Steam Power (dcera společnosti GE Power) a EDF Energy dosáhly klíčového milníku při výrobě prvního rotoru parní turbíny Arabelle ve fabrice GE Belfort ve Francii, výrobního centra pro jadernou elektrárnu Hinkley Point C, jejíž výstavba probíhá v Anglii. Kontrakt byl zadán v květnu 2016 a jedná se o první krok k nové elektrárně typu EPR o výkonu 1770 MW elektrických, která má být dokončena do roku 2025, uvedla 20. června společnost GE.

jaderná energie - GE zahájila výrobu turbíny Arabelle pro jadernou elektrárnu Hinkley Point C - Nové bloky ve světě (DgJPKcKUwAIIAcu 1024) 1
Výroba rotoru turbíny Arabelle pro elektrárnu Hinkley Point C. (Zdroj: GE Power)

Rotor parní turbíny umožňuje transformaci rotační energie přes hřídel až ke generátoru, který vyrábí elektřinu. Parní turbína Arabelle je jednou z největších vyrobených turbín během posledních 10 let. Produkuje o 2 % vyšší výkon, než klasické parní turbíny a má 99,96% spolehlivost, sdělila GE.

„Jsme velmi potěšeni vývojem výstavby jaderné elektrárny Hinkley Point C. Projekt je na dobré cestě, aby zajišťoval přibližně 7 % spotřeby elektřiny v Anglii po dobu dalších 60 let,“ uvedl Matthias Schweinfest, výkonný ředitel obchodu ve společnosti Steam Power. „Projekt parní turbíny Arabelle, vyvinutý v GE, vychází z 60 let provozu a testování parních turbín pro jaderné elektrárny,“ dodal.

GE uvedla, že bude dodávat své výrobky do dvou jaderných bloků, které budou součástí jaderné elektrárny Hinkley Point C. Dodávky budou zahrnovat jak parní turbíny, tak generátory a některá podpůrná zařízení.

Turbíny Arabelle vyráběné pro Hinkley Point C budou největší turbíny na světě – delší, než Airbus A380 – s výkonem 1770 MW elektrických na každou turbínu, dodala GE.

Vzhledem k odstavování vysloužilých jaderných elektráren ve Velké Británii, které má pokračovat až do roku 2030, je třeba zajistit stabilní dodávky elektřiny, sdělila GE. Hned ale dodala, že tento problém může vyřešit nová jaderná elektrárna Hinkley Point C, která má dodávat do sítě více jak 3200 MW elektrických a zásobovat tak elektřinou přes 6 milionů domácností. Navíc nebude muset být vypuštěno 9 milionů tun oxidu uhličitého, které by vypustila klasická uhelná elektrárna se srovnatelnou roční výrobou. Hinkley Point C bude umístěna v Bridgwater, hrabství Somerset, a jedná se o první jadernou elektrárnu stavěnou v Anglii po více jak 20 letech.

Společnost Steam Power oznámila minulý rok v listopadu podpis smlouvy na dodávky hlavních dílů strojovny do jaderné elektrárny Akkuyu, stavěné Rosatomem v Turecku. Dodávky budou zahrnovat celý set turbíny, generátoru a některých částí vakuové techniky kondenzátoru. Turbína bude typu Arabelle s polovičními otáčkami a 4 pólovým generátorem Gigatop.

Jaderné elektrárny Chooz a Civaux, obě ve Francii, disponují největšími, dosud vyrobenými, turbínami Arabelle. Po uvedení do provozu elektráren Tchaj-šan v Číně a Flamanwille ve Francii, připadne toto prvenství právě jim.

Zdroj: World-nuclear-news.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..