Jedinou cestou, jak rozvíjet jadernou energetiku, je jednoznačná priorita maximální rozumně dosažitelné úrovně bezpečnosti. Vždy je nutné přihlížet k místním specifikům, obecné principy jsou ale platné pro nejpočetnější zemi na světě, i střední Evropu. Shodli se na tom nejvyšší představitelé čínského i českého jaderného dozoru při pracovním jednání koncem května v Praze.

jaderná energie - Fukušima je poučením pro Čínu i Česko - V Česku (cinsti predstavitele si temelin prohledli dukladne) 1
Exkurze představitelů čínského NNSA v JE Temelín. (Zdroj: ČEZ)

Drobné úpravy dokumentace i investice za stovky milionů do speciálně upravených výkonných dieselgenerátorů, zodolnění budov, nebo doplnění těžké techniky. Tak vypadal soubor opatření v českých jaderných elektrárnách, které doplnil provozovatel v návaznosti na zátěžové testy. Komplexní posouzení trvalo přes tři roky a obsahovalo množství analýz, modelů a inženýrských odhadů. Se zkušenostmi z testování i zavádění novinek se český Státní úřad pro jadernou bezpečnost dělil v minulých dnech s čínskými kolegy. „Havárie elektrárny ve Fukušimě je kromě jiného obrovský zdroj poučení, na tom je naprostá shoda. Stejně k tomu přistupuje i Čína, která s velkým nasazením rozvíjí jadernou energetiku, a jsem ráda, že jí můžeme nabídnout některá naše řešení a zkušenosti,“ hodnotí důležité jednání předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. 

Celou sobotu například strávili nejvyšší představitelé čínského jaderného dozoru v Temelíně. Nezajímala je jen čistě technická řešení, ale především jejich aplikace a vzájemné propojení, včetně například úlohy hasičů. „Pro nás je velmi důležitý přenos takzvaných dobrých praxí. Tedy sdílení dobrých řešení mezi elektrárnami a firmami a platí to samozřejmě i pro návštěvy z takto důležitých institucí. Proto jsme za tuto příležitost velmi rádi,“ uvedl ředitel divize jaderná energetika společnosti ČEZ Bohdan Zronek, který většinu takzvaných pofukušimských opatření sám návštěvníkům představil.

Zdroj: ČEZ

O autorovi

admin

jaderná energie - Malý modulární reaktor NuScale - V Česku (nuscale reactor diagram 740) 2
Předcházející článek

2 Comments

    Jen bych chtěl připomenout jednu aktualitu. Před 8 dny, 23.května Čína připojila na síť nový reaktor Yangjiang -5 o 1.000 MW. A opět výtečné tempo výstavby ,od prvního lití betonu po připojení na síť = 4 roky 8 měsíců. Rusko s Čínou letos opět plně vévodí světovému rozvoji atomu.

    No 4 roky a 8 měsíců je neuvěřitelné tempo. Uvidíme, jestli Čínu nepředběhnou Rusové s VVER-TOI, který se má stvět jen 4,5 roku.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..