Tiskový odbor ukrajinského Energoatomu, provozovatele všech jaderných elektráren v zemi, oznámil, že v letech 2019-2021 bude ruské jaderné palivo v 1., 3., 4. a 5. bloku Zaporožské jaderné elektrárny zcela nahrazeno kazetami z dílny americké společnosti Westinghouse.

jaderná energie - Energoatom plánuje do tří let plně zavézt čtyři bloky Zaporožské JE palivem Westinghouse - Palivový cyklus (gallery 37 photos8 95433 740) 1
Šest bloků VVER-1000 Záporožské jaderné elektrárny. (Zdroj: Energoatom)

Druhý a šestý blok Záporožské elektrárny budou dále provozovány výlučně na ruském jaderném palivu. V roce 2016 byla do aktivní zóny pátého bloku zavezena první várka amerického paliva a loni v červnu další, v současnosti dosahuje jeho podíl polovinu z celkového počtu kazet. Vloni pak byla aktivní zóna prvního, třetího a čtvrtého bloku zavezena americkým palivem z jedné třetiny.

Společnost plánuje letos doplnit v pátém bloku americké palivo až na tříčtvrtinový, v prvním a třetím pak na poloviční podíl. Zavezení další várky paliva Westinghouse do aktivní zóny čtvrtého bloku je naplánováno na rok 2019, souběžně s úpravami objektu v souvislosti s prodlužováním provozní doby.

Zaporožská elektrárna je v současnosti co do výkonu největší evropskou jadernou elektrárnou. Disponuje šesti bloky typu VVER-1000, první z nich byl uveden do provozu v prosinci roku 1984, šestý v říjnu roku 1995.

Zdroj: Reform.energy

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..