Černobylská jaderná elektrárna vypsala 21. června tendr v hodnotě 4,29 milionů hřiven (zhruba 3,6 milionu korun) na demolici starého sarkofágu nad čtvrtým blokem elektrárny. Píše to na webu ukrajinský časopis Korrespondent s odkazem na e-tržiště ProZorro.

jaderná energie - Černobylská JE vypsala tendr na demolici starého sarkofágu - Back-end (1395254607248) 1
Přesouvání nového sarkofágu nad 4. blok Černobylské elektrárny. (Zdroj: EBRD)

Nabídky budou přijímány do 23. července a vítěz má být znám 28. srpna. Práce mají být podle materiálů k tendru hotovy do konce roku 2027.

V roce 2016 byl nad původní železobetonový sarkofág, jehož životnost se blíží ke konci, umístěn nový. Ten během demolice starého sarkofágu zabrání úniku kontaminovaných látek do životního prostředí. Nový sarkofág je největší pozemní pojízdnou konstrukcí, kterou kdy člověk postavil. Má na délku 150 metrů, na šířku 260 metrů a dosahuje výšky 110 metrů. Jeho hmotnost činí 31 000 tun a má mít životnost 100 let.

Nejde o jedinou událost spojenou s likvidací Černobylské elektrárny. Ve třetím čtvrtletí letošního roku plánují Černobylská jaderná elektrárna a americká společnost Holtec International začít uvádět do provozu nové suché skladiště použitého jaderného paliva ze zbývajících tří bloků elektrárny.

Zdroj: Korrespondent.net

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..