Bulharská vláda 27. června zrušila platnost rozhodnutí č. 250 z roku 2012 o zmrazení výstavby jaderné elektrárny Belene. Ministryně energetiky nařídila posoudit možnosti realizace projektu a předložit jí zprávu do konce října letošního roku. Píše to bulharský deník Trud.

jaderná energie - Bulharsko chce mít v říjnu jasno o způsobech dostavby JE Belene - Nové bloky ve světě (lokalita 08 BNR Bulgaria Radio 740) 1
Základová jáma JE Belene. (Zdroj: BNR – Radio Bulgaria)

 

Tento krok bulharské vlády navazuje na rozhodnutí přijaté národním shromážděním (bulharským parlamentem) 7. června 2018, podle nějž mají být obnoveny činnosti spojené s výstavbou nových bloků v lokalitě Belene. Konkrétně má být zahájeno jednání se strategickým investorem, aktiva projektu mají být vyčleněna do speciální projektové společnosti a vlastní výstavba má proběhnout na základě tržních principů bez státních garancí.

Ministryně energetiky nyní bude koordinovat a kontrolovat jednání s potenciálními investory a dodavateli komponent. Vláda od něj požaduje, aby do 31. října 2018 předložil analýzu způsobů výběru strategického investora a modelů vlastnické struktury projektové společnosti, která bude výstavbu realizovat. Má rovněž periodicky informovat vládu a národní shromáždění o postupu a konkrétních výsledcích.

Zdroj: Trud

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..